Aflată într-o eclipsă de formă, Halep se ascunde în spatele problemelor medicale: va absenta din echipa României la FedCup!
Cariera Simonei Halep pare să fi intrat pe o curbă descendentă. Parcursul său de anul trecut a păstrat-o cu destul noroc pe locul secund în clasamentul mondial, după Serena Williams. Fanii săi aşteptau o revanşă după eliminarea din Turneul Campioanelor de la Singapore şi evoluţiile mai puţin reuşite de la finalul lui 2015, dar au fost dezamăgiţi. Declaraţiile ei foarte optimiste din momentul în care şi-a luat zborul spre Antipozi la primele turnee din 2016 n-au avut acoperire faptică: a abandonat la turneul de la Brisbane şi a fost eliminată de la cel de la Sydney în semifinale de către rusoaica Svetlana Kuzneţova, deşi era principala favorită. Prezentă la primul Grand Slam al anului - Australian Open - ca a doua favorită, a fost scoasă din joc din primul tur de o chinezoaică de care o despărţeau 130 locuri în clasamentul WTA, Zhang Shuai. Revenită acasă, a declarat că a avut probleme medicale - la tendonul lui Ahile (Brisbane), cu stomacul şi apoi cu o răceală (în meciul cu chinezoaica). "Dacă eram sută la sută, puteam să câştig fără probleme. N-am fost, am revenit acasă pentru a-mi rezolva problemele de sănătate şi abia aştept partidele din FedCup, cu echipa Cehiei, de la Cluj, în 6 şi 7 februarie. Deşi adversarele au o experienţă mai bogată decât noi în fazele finale ale competiţiei, nici ele n-au avut un început de 2016 fabulos - ca formă sportivă. De aceea consider că avem şansa noastră de a merge mai departe", declara Simona Halep la revenirea pe pământ românesc.
Recent, tatăl său a anunţat că sportiva va suporta o operaţie de deviaţie de sept, la sfârşitul acestei luni, iar recuperarea va dura circa şase săptămâni. Deci, participarea la partidele naţionalei de la Cluj este compromisă. N-ar trebui să mire pe cineva, căci şi precedentele, contra Canadei, au fost "driblate" de Simona, care a preferat să joace în Europa, deşi se dăduse bolnavă. De această dată însă, absenţa ceva mai îndelungată la Doha, Dubai şi Indian Wells ar putea să ducă la pierderea locului doi în clasamentul mondial al jucătoarelor de tenis. N-ar fi chiar o problemă pentru Simona, care declara că din punct de vedere material se consideră realizată. Mai mult, poate că i-ar da o motivaţie de relansare a carierei, care alunecă pe o pantă descendentă...
