Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
joi 25 iunie 2026 08:36

Niculescu, în turul II la Australian Open

Monica Niculescu a fost prima jucătoare din România care a evoluat la această ediţie de Australian Open şi a obţinut o primă victorie a ţării noastre la competiţia de la Antipozi, una care se va desfăşura în perioada 18-31 ianuarie. Ocupanta numărului 40 WTA a învins-o în două seturi, 6-2, 6-1, pe Teliana Pereira (46 WTA), într-o partidă care a durat numai 71 minute.

În urma acestui succes, Niculescu va fi recompensată cu 70 puncte WTA şi cu un cec în valoare de aproximativ 42.000 euro. Aceasta a fost a doua întâlnire dintre cele două sportive, Monica fiind cea care se impusese şi în prima, în optimile de la Bucureşti (2015), cu 6-2, 6-3. În actul secund, Niculescu se va duela cu învingătoarea dintre Andrea Petkovic (25 WTA) şi Elizaveta Kulichkova (109 WTA). Marţi vor intra în competiţie celelalte patru românce: Simona Halep (nr. 2) - Shuai Zhang (China), Irina Begu (nr. 29) - Johanna Larsson (Suedia), Alexandra Dulgheru - Storm Sanders (Australia) şi Andreea Mitu - Julia Goerges (Germania). Simona Halep va debuta la Australian Open nu înainte de ora 10.00.

 

Pin It