Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
mari 16 aprilie 2024 22:20

România - Spania 18-26 (12-13): "Mai prost de atât nu putem juca!"

Declaraţia i-a aparţinut secundului României, Costică Buceschi şi a fost făcută la finalul partidei cu Spania, primul test cu adevărat important pe care - din păcate - naţionala noastră l-a picat la Campionatul Mondial din Danemarca. După victoriile categorice în faţa naţionalelor din Puerto Rico şi Kazakhstan, elevele lui Ryde au intrat extrem de montate în disputa contra ibericelor. Acestea au părut sufocate de presingul avansat al româncelor şi fără răspuns la evoluţia excelentă a lui Neagu. Din nefericire pentru noi, adversarele s-au adunat la timp şi, după o primă repriză în care fetele noastre au condus permanent, au reuşit să intre la cabine cu un avantaj de un gol.

A fost începutul sfârşitului pentru tricolore, care în partea a doua au fost de nerecunoscut. S-a terminat 18-26, după un meci pe care trebuie să îl uităm cât mai repede. Urmează acum cele mai grele partide din grupă, mai întâi cu Norvegia (10 decembrie, ora 21.30), apoi cu Rusia (11 decembrie, ora 19.15). Marcatoarele noastre au fost Neagu - 6 goluri, Buceschi - 3, Geiger - 3, Ardean-Elisei - 2, Manea - 2, Nechita - 2, iar pentru Spania au înscris Pena - 7 goluri, Cabral - 6, Martin - 4, Alberto - 2, Pinedo - 2, Aguilar - 1, Chavez - 1, Egozkue - 1, Hernandez - 1 şi Gonzalez - 1 gol.

În urma rezultatului, Spania a egalat România la puncte, ambele având acum câte 4. Primele patru clasate din fiecare grupă se vor califica în optimile de finală, programate în 13 şi 14 decembrie, urmate de sferturile de finală, în 16 decembrie, de semifinale, în 18 decembrie şi de finalele pentru medalii, în 20 decembrie.

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.