Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 29 martie 2024 07:02

ARGEŞ CUP : Cozma l-a eliminat pe Moldovan!

Primul favorit al turneului internaţional al juniorilor - potrivit ierarhiilor prestabilite - Cristian Moldovan, a fost învins în cel de-al doilea meci al zilei de ieri, disputat pe terenul central de către Daniel Cozma în două seturi, cu 6-3, 6-1. Doi sportivi care se cunosc foarte bine, sunt prieteni vechi, dar pe care sorţii i-au silit să se confrunte poate prea devreme, nu s-au menajat în teren, dar au avut tăria de a-şi strânge mâinile la final. Şi nu trebuie să mire pe cineva, deoarece peste câteva ore, ieri după amiază, cei doi urmau să facă echipă la dublu pentru a-şi câştiga dreptul de a evolua în semifinale. Pe lângă acest derby al zilei s-au mai jucat şi alte partide la simplu, atât la băieţi cât şi la fete, conform tablourilor alăturate. Partidele de dublu au început după ora 15.30 şi vom reveni cu amănunte în ediţia de mâine a ziarului nostru. Oricum, după ce aseară s-a desfăşurat petrecerea tradiţională a sportivilor, astăzi se vor juca semifinalele la dublu şi sferturile de finală la simplu. Intrarea spectatorilor este liberă!

Momentul psihologic din primul set

Moldovan a început mai bine partida şi Cozma nu părea intrat în meci. Urmarea: a ajuns să fie condus cu 1-3. Duşul rece a funcţionat perfect şi Daniel a reuşit un break muncit, cu care a dus scorul la 2-3. A fost, de altfel, momentul psihologic al partidei, pe care sătmăreanul l-a fructificat perfect, printr-o concentrare superioară, care i-a permis schimbări de direcţie surprinzătoare, ce l-au pus pe Cristy în situaţia de a greşi, mai ales că nu i-a mai funcţionat bine nici primul serviciu, ca în primele 4 game-uri. Dominarea psihologică a lui Cozma s-a concretizat în 5 jocuri câştigate la rând, care i-au adus victoria cu 6-3 în primul set. Cel de-al doilea a demarat cu el la serviciu, pe care l-a câştigat, Moldovan a egalat la 1, dar n-a reuşit mai mult. Daniel Cozma s-a montat psihologic foarte bine, în timp ce adversarul a suferit o cădere şi povestea din primul set s-a repetat, căci a reuşit din nou 5 game-uri consecutive şi adjudecarea setului cu 6-1.

"La dublu vom câştiga turneul!"

Aceasta a fost declaraţia lui Daniel Cozma imediat după ce a câştigat meciul. Fair play, acesta a evitat să răspundă direct la întrebarea dacă este adevărat că Moldovan n-a mai reuşit în ultimii ani victorie la el, dar a declarat: "Ne cunoaştem foarte bine, inclusiv jocul, suntem prieteni şi tocmai de aceea am avut un meci greu. Eu am învins pentru că am găsit răspunsurile potrivite la loviturile lui. Acum pot să vă spun că noi vom cîştiga la dublu!" Chestionat care i se par cei mai grei adversari rămaşi în cursă, Daniel a răspuns cu un zâmbet fin că Marian Prăjescu (asta poate şi pentru că era lângă el, pregătit să înceapă meciul cu Valentin Popescu), dar nu l-a uitat nici pe francezul Blancaneaux!

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.