Halep a ajuns în sferturi la US Open!
După un meci chinuitor chiar şi pentru cei mai înfocaţi fani, Simona Halep a obţinut calificarea în sferturile de finală ale ultimului Grand Slam al acestui an. Jucătoarea noastră şi-a depăşit cea mai bună performanţă la US Open, unde nu trecuse până luni seara de faza optimilor. Reuşita i-a adus un cec de 410.975 dolari şi 430 p WTA, plătite cu suferinţe, căci pe lângă căldura sufocantă de la New York, a trebuit să îndure şi durerile pricinuite de o accidentare la coapsa piciorului stâng, după primul set adjudecat la mare luptă de nemţoaica Sabine Lisicki în prelungiri, cu 7-6 (6). "M-a durut, dar e bine că am câştigat", concluziona Simona la finalul partidei, gândindu-se probabil că greul abia începea. Şi asta deoarece pentru a accede în semifinale va trebui să lupte contra Victoriei Azarenka, fost lider al clasamentului mondial, jucătoare aflată în mare formă.
Partida cu Lisicki a fost epuizantă, întrucât Halep a avut reale probleme cu serviciul, mai ales în primul set, în care a adunat mai multe duble greşeli. Din fericire, nici nemţoaica n-a strălucit, căci a excelat în greşeli neforţate la mingile prelungite inteligent de jucătoarea noastră. Simona şi-a ieşit din fire de câteva ori şi s-a dat în spectacol, lovind cu racheta în teren, de parcă nu înţelegea nici ea cum putea alterna mingile strălucitoare cu greşelile de începător. În finalul primului set, norocul a făcut casă bună cu Sabine, care a câştigat tie-break-ul. Setul doi a dus lupta spre cote dramatice, cu multe răsturnări de scor şi situaţii, în care Simona s-a dovedit mai bine pregătită psihic căci, deşi a condus cu 5-4 şi a avut apoi două mingi de set, a fost egalată. Înfuriată, s-a năpustit asupra adversarei, silind-o să greşească şi a câştigat cu 7-5, egalând scorul şi trimiţând meciul în decisiv. Determinarea sa a fost evidentă după ce şi-a făcut pentru prima dată serviciul în debutul unui set şi apoi a fost din ce în ce mai incisivă, apelând la o gamă variată de lovituri, care au pus-o în evidentă dificultate pe nemţoaică. De altfel, scorul final, 6-2 pentru Simona, ne scuteşte de orice comentarii.
