"Baza de la Curtea de Argeş este o oază de civilizaţie, cultură şi sănătate"

Preşedintele Federaţiei Române de Tenis, George Cosac, n-a ratat nici anul acesta finala grupei de calificare la Campionatul European rezervat junioarelor sub 16 ani, jucată pentru a cincea oară oară la Curtea de Argeş. Vineri după masă, dumnealui a sosit la baza de tenis şi a asistat la câteva partide, urmărind cu mare atenţie finala mare, după care s-a transformat într-un suporter civilizat al echipei României, în partida cu Ungaria, pentru locul trei al podiumului. După festivitatea de premiere, a acceptat cu amabilitate o discuţie, din care vă redăm acum cele mai importante pasaje, care vizează competiţia ce s-a încheiat, oamenii şi oraşul nostru, urmând să revenim cu planurile federaţiei pe care o conduce.

- Bine aţi revenit la Curtea de Argeş, d-le preşedinte. Cum vi s-a părut competiţia din acest an?

- Mulţumesc prietenilor de aici, şi mai ales d-lui Cozma, pentru invitaţia de a fi prezent şi anul acesta. Vă mărturisesc că revin mereu cu plăcere la baza sportivă de la Curtea de Argeş, care este o oază de civilizaţie, cultură şi sănătate. Competiţia mi s-a părut a fi peste nivelul anilor precedenţi, a avut chiar şi momente de dramatism şi a fost urmărită cu sufletul la gură de către spectatori, doarece au fost şi rezultate surprinzătoare. Asta, ca să nu mai vorbim despre evoluţia unor scoruri. 

- Ce puteţi să ne spuneţi despre evoluţia echipei noastre?

- Din păcate, n-am putut alinia cea mai bună garnitură posibilă, deoarece multe dintre sportivele noastre fruntaşe erau angrenate şi în alte competiţii. Totuşi, fetele care ne-au reprezentat nu s-au făcut de râs, dimpotrivă. Poate, dacă ar fi crezut mai mult în posibilităţile lor, ar fi îndeplinit obiectivul calificării, pe care şi-a dorit-o atât de mult antrenorul nostru, Radu Popescu. 

- Noi ne-am aşteptat s-o revedem aici pe Georgia Crăciun, care a lăsat o impresie bună anul trecut şi care îndeplinea criteriul de vârstă pentru a fi în echipa de acum. Ce s-a întâmplat cu ea?

- Georgia Crăciun este, într-adevăr, o sportivă cu mari perspective, care are şi un sponsor foarte important la ora actuală. Absenţa ei de aici poate fi explicată şi prin slaba comunicare dintre FRT, antrenori federali şi sportivi, pe care trebuie să ne-a asumăm. În condiţii normale, probabil că am fi reuşit s-o determinăm să joace aici şi, cine ştie, forţa echipei noastre ar fi crescut, cu finalitatea rezultatului dorit. 

- Ce perspective are tenisul românesc şi unde-l vedeţi, să zicem, peste 10 ani?

- Este foarte uşor să visezi şi extrem de greu să realizezi ceea ce-ţi propui într-o perioadă de mare secetă financiară. Noroc că se mai găsesc oameni ca "nebunul de Cozma", care a sprijinit extraordinar tenisul din nordul Argeşului în ultimul deceniu. Această nebunie frumoasă se poate traduce cel mai corect doar prin patriotism! Şi asta deoarece performanţele în tenisul românesc, mai ales la vârsta juvenilă, se sprijină pe umerii părinţilor şi al sponsorilor, mai puţin pe cel al federaţiei, din păcate. Avem însă un plan serios pentru a uşura această povară, oferindu-le tinerilor noştri sportivi posibilitatea să-şi facă acasă punctele necesare pentru a conta în clasamentele de specialitate şi a le deschide larg uşa spre performanţa sportivă.

 

Pin It