Bulgaria a avut noroc cu accidentările moldovencelor

Vecinele noastre de la sudul Dunării au avut noroc că moldovencele au întâmpinat probleme de sănătate şi la jucătoare (Vlada Medvedcova) şi la banca tehnică. Astfel, Sara Mazdrashka a încheiat partida de două ore şi 55 minute cu Medvedcova cu scorul de 6-3, 1-6, 6-2, după care Zinovia Vaneva a câştigat şi ea la Alexandra Zaicenko, 6-1, 6-3. În meciul de dublu, Kaftanova şi Vaneva au condus cu 1-0 în primul set perechea Medvedcova/Ivaşco, moment în care acestea s-au retras din motive medicale. La închiderea ediţiei încă se mai juca meciul extrem de strâns dintre Croaţia şi Suedia. Dublul urma să fie decisiv, după ce Alexandra Viktorovitch adusese primul punct pentru Suedia, prin victoria cu 6-3, 6-7(9), 6-3 în faţa Teei Jezidzic, iar Karla Kilic egalase scorul, învingând-o pe Julita Saner cu 3-6, 7-5, 6-3. Oricum, echipa care a învins va juca astăzi cu Bulgaria, iar învinsa, cu Moldova.