Economisiți timp și bani abonându-vă la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!
Abonamentul pe o lună costă 15 lei, pe trei luni 42 de lei, pe șase luni 80 de lei, iar pe un an 150 de lei.

Cupa Primăverii la tenis de câmp şi-a desemnat câştigătorii!

După 5 zile cu meciuri aprig disputate, azi, la Curtea de Argeş, s-a pus punct Cupei Primăverii de anul acesta. Competiţia, înscrisă în calendarul competiţional al Federaţiei Române de Tenis, la categoria I, a debutat vinerea trecută, în sala acoperită a Bazei Sportive de pe strada Barajului, din municipiu. Au fost înscrişi în jur de 40 de sportivi de la mai multe asociaţii şi cluburi de tenis din ţară, arbitraţi de către argeşeanul Iordache Giban. "Iată că am ajuns la finalul celui de-al doilea turneu din acest sezon. Din fericire, nu au fost înregistrate evenimente neplăcute, totul decurgând în cele mai bune condiţii. Terenul de joc a fost gazda unor copii excepţionali, talentaţi, perseverenţi, educaţi, care promit şi de care vom auzi cu siguranţă şi în viitorul mai îndepărtat. Felicit câştigătorii şi aduc mulţumiri părinţilor pentru răbdarea şi înţelegerea de a nu pătrunde în sală - aşa cum prevede regulamentul impus de pandemia Covid -, bunului prieten Iordache Giban pentru modul obiectiv şi corect de arbitrare, sponsorilor noştri generoşi şi partenerilor acestui turneu", ne-a declarat directorul turneului, prof. Gheorghe Borţan.

Aşadar, ultimul meci jucat astăzi a început în jurul prânzului şi le-a avut în teren pe finalistele categoriei 12 ani fete, Alexia Maria Brabete (CSS Alexandria) şi Maria Alexandra Popa (Tenis Club AS Piteşti). Prima dintre ele a învins-o categoric pe adversara sa, cu scorul de 6-3, 6-0. Aşa cum v-am anunţat în ediţiile trecute ale cotidianului nostru, Daria Ioana Anghelescu (LPS - CSS Piteşti) a obţinut trofeul la categoria 10 ani fete. Luni seara s-a desfăşurat finala categoriei 10 ani băieţi, avându-i protagonişti pe Matei Tudor (CS Tenis Comesad Piteşti - cap de serie nr. 1) şi David Andrei Bacliu (ACS Tenis Club Racheta Campionilor), piteşteanul reuşind victoria. În ceea ce priveşte categoria 12 ani băieţi, aceasta a avut doar 6 participanţi. În consecinţă, tabloul fiind mai mic de 8, s-a jucat în sistem "round-robin"/"şah" (fiecare cu fiecare). Clasamentul a fost următorul: locul 1- Erich Andrei Pop (ATC Elite TG. Jiu); locul 2 - Constantin Luca Hîrleşteanu (CS Ceramus); locul 3 - Denis Sumedrea (CSS Dinamo Braşov) şi locul 4 - Mihai Tudor Andrei (LPS - CSS Piteşti).

Felicităm câştigătorii şi le urmăm succes şi-n competiţiile viitoare! Conform calendarului competiţional 2021, următorul turneu care va avea loc la Curtea de Argeş va fi "Trofeul Transpeco", organizat în perioada 22-28.05.2021.

Organizatorul turneului "Cupa Primăverii" a fost Tenis Club Curtea de Argeş, iar partenerul oficial: Dr. Oetker Romania. Sponsorul principal al ediţiei 2021 a fost Dr. Oetker Romania. Sponsori ai turneului: Euro Tehno Group şi Macromex, parteneri media - Radio ARGEŞ EXPRES şi Ziarul ARGEŞ EXPRES, în timp ce promotorul turneului a fost Harmony Advertising.

Ți-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!