Cupa Speranţelor 2021 şi-a desemnat câştigătorii!

Prima competiţie organizată de către Tenis Club Curtea de Argeş în sezonul 2021 a ajuns la final. După cinci zile de partide aprig disputate în moderna sală acoperită de la baza sportivă din Oraşul Regal, competiţia din calendarul FRT, (categoria I), rezervată copiilor de la categoriile de vârstă 10 şi 12 ani, băieţi şi fete, s-a încheiat ieri, prin disputarea semifinalelor şi finalelor pentru categoriile F12 şi M12. Organizată ca de fiecare dată în condiţii de excepţie (preşedinte de turneu - prof. Gheorghe Borţan) şi beneficiind de arbitrajul de specialitate al binecunoscutului arbitru piteştean, Iordache Giban, competiţia care a demarat vinerea tecută şi-a desemnat, aşadar, câştigătorii. Aşa cum v-am informat într-o ediţie trecută a cotidianului nostru, prima laureată a fost concitadina Raluca Georgiana Măniţă (AS Tenis Club Curtea de Argeş), la categoria 10 ani feminin. "Raluca este o mică sportivă extrem de talentată, care a progresat foarte mult datorită muncii depuse şi a ambiţiei de fier. Este bine de ştiut că are o soră mai mare, care mânuieşte la fel de bine racheta, şi ea competitoare în această întrecere sportivă", ne-a declarat cu mândrie directorul turneului, prof. Gheorghe Borţan, cel care a şi susţinut-o pe Raluca de pe marginea suprafeţei de joc, în timpul finalei.

În ceea ce priveşte categoria 10 ani băieţi, clasamentul a arătat în felul următor: primul loc - Matei Tudor (CS Tenis Comesad Piteşti) care a fost şi cap de serie nr. 1 la categoria sa, locul secund - David Andrei Bacliu (ACS Tenis Club Racheta Campionilor), urmat de Codrin Constantin Şerbănoiu (Tenis Club AS Piteşti), fiind favoritul nr. 2, iar pe poziţia a patra s-a clasat Teodor Ştefan Pătruţoiu (Tenis Club Atlas Craiova).

Ieri s-au disputat, în prima parte a zilei, semifinalele categoriilor 12 ani băieţi şi fete. Astfel, Karina Maria Bratu (CS Ceramus) a pierdut şansa de a juca finala după ce a fost învinsă de Ana Chindriş (ACS A.T. Râmnicu-Vâlcea) cu 7-6(5), 6-0. A doua semifinală feminină le-a avut în teren pe Ilinca Ştefania Măniţă (AS Tenis Club Curtea de Argeş) şi Maria Alexandra Popa (Tenis Club AS Piteşti), cea din urmă reuşind un meci excelent, finalizat cu 6-1, 6-2. Astfel, finala s-a disputat între Ana Chindriş (ACS A.T. Râmnicu-Vâlcea) şi Maria Alexandra Popa (Tenis Club AS Piteşti), piteşteanca asigurându-şi victoria cu 7-5, 6-3.

În cele din urmă, cele două semifinale de la 12 ani masculin i-au avut protagonişti pe Alexandru Lucas Miloş (Clubul sportiv Helios Timişoara), fiind şi favoritul nr. 1 şi Denis Sumedrea (CSS Dinamo Braşov), primul dintre ei ajungând în finală după un 6-4, 6-1, urmaţi de Mihai Tudor Andrei (LPS - CSS Piteşti) şi Andrei Mihnea Iliescu (ACS A.T. Rm. Vâlcea), care s-a impus categoric cu 6-1, 6-3. Astfel, finala de la această categorie s-a jucat între Alexandru Lucas Miloş (Clubul sportiv Helios Timişoara) şi Mihnea Iliescu (ACS A.T. Rm. Vâlcea). A fost un meci intens disputat, extrem de strâns, cu schimburi lungi de mingi şi faze spectaculoase, demne de jucători profesionişti. Într-un final, timişoreanul Miloş a reuşit victoria prin 6-2, 2-6, 11-9.

Vă reamintim că din pricina pandemiei Covid-19, meciurile s-au disputat fără spectatori, aşa că părinţii micilor jucători au privit evoluţia acestora din afara sălii de joc, prin geam. Fapt care, au spus ei, a constituit un avantaj pentru micuţii sportivi pe care proximitatea celor din familie i-ar fi încărcat cu un car de emoţii. Pe de altă parte, părinţii şi-ar fi dorit să le mai poată şopti copiilor un îndemn sau o încurajare, de pe marginea terenului... Arbitrul delegat de FRT, Iordache Giban, a ţinut să felicite gazdele pentru condiţiile de excepţie oferite sportivilor şi a concluzionat: "A fost un turneu foarte reuşit din toate punctele de vedere, pentru că am putut urmări în teren câţiva dintre potenţialii viitori campioni, copii care chiar au demonstrat că au muncit, au crescut fizic, dar şi din punct de vedere al jocului. Din fericire nu am avut parte de incidente, totul a decurs fără probleme, iar cei remarcaţi rămâne de văzut dacă vor confirma prin viitoarele evoluţii ceea ce au arătat în acest turneu". La rândul său, directorul turneului, prof. Gheorghe Borţan, ne-a declarat: "M-am bucurat să văd în teren atâţia copii talentaţi, veniţi de prin mai multe colţuri ale ţării. Meciurile au fost, în mare parte, echilibrate şi aspru disputate, iar favoriţii au confirmat, în majoritatea partidelor. Sponsorul nostru principal, Dr. Oetker, a acordat şi de această dată ocupanţilor primelor locuri pe categorii de vârstă, atât la fete, cât şi la băieţi, cupe şi medalii. Calendarul competiţional pentru acest an este încărcat şi sperăm să fim sănătoşi pentru a ne putea bucura de <<sportul alb>> la Curtea de Argeş".

Organizatorul turneului "Cupa Speranţelor" a fost Tenis Club Curtea de Argeş, iar partenerul oficial: Dr. Oetker Romania. Sponsorul principal al ediţiei 2021 este Dr. Oetker Romania. Sponsori ai turneului: Euro Tehno Group şi Macromex, parteneri media - Radio ARGEŞ EXPRES şi Ziarul ARGEŞ EXPRES, în timp ce promotorul turneului a fost Harmony Advertising.