Meci urât, rezultat excelent: Turris Oltul Tr. Măgurele - CS Mioveni 0-1 (0-1)

Turris Oltul şi CS Mioveni au arătat un fotbal "de pandemie" în meciul de la Turnu Măgurele, din dorinţa de a nu primi gol în această partidă extrem de importantă în privinţa luptei pentru promovare. Ionuţ Rădescu a marcat totuşi în min. 30 golul care avea să se dovedească decisiv. Teleormănenii au evoluat din min. 39 în inferioritate numerică, însă, cu toate acestea, au controlat repriza secundă, însă n-au putut desface apărarea aglomerată a echipei lui Claudiu Niculescu pentru a egala măcar. S-a încheiat 1-0 pentru argeşeni, care au urcat pe locul 2 direct promovabil.

Miza unei victorii în meciul de la Turnu Măgurele a cântărit greu pe umerii jucătorilor celor două echipe. Situaţiile la poartă au fost rarisime, iar la cea mai importantă s-a şi marcat. S-a întâmplat în min. 30, când, după un aut bătut de Alexe, Balint a deviat pentru Ionuţ Rădescu, iar acesta a driblat în stânga careului mic şi a şutat în plasa laterală, la colţul lung. A venit apoi eliminarea lui Sergiu Negruţ (min. 39), pentru un cot aplicat în arcadă lui Gherghe, iar la pauză s-a intrat cu avantaj minim. Claudiu Niculescu a preferat ca în repriza secundă să închidă jocul, iar Mioveniul s-a apărat în ciuda faptului că avea un jucător în plus. A făcut-o bine, fiindcă Turris Oltul nu a apucat să aibă ocazii de gol, iar meciul s-a încheiat cu scorul stabilit din prima repriză. În ultima etapă a play-off-ului, CS Mioveni joacă acasă cu Petrolul, iar Turris Oltul are meci la Rapid, în Regie. FC Argeş joacă acasă cu UTA. Toate partidele au loc duminică, 2 august, de la ora 18.30.

Caseta tehnică

Turris Oltul: Duţu - Călinţaru (Buleică 60′), Sălcianu, Pîrvulescu, Mitrea - Pană (cpt.), Cioinac (Voinea 86′) - Haită - Serediuc (Tescan 60′), Negruţ, Voicu. Rezerve neutilizate: Păun - Nwabueze, Matei, Neacşu. Antrenor: Erik Lincar. Eliminat: Negruţ 39′ (roşu direct).

CS Mioveni: Croitoru - Beţa, Gherghe (Albăstroiu 64′), Burnea, Alexe - Şerban (Traşcu 77′), R. Costin (cpt.) - Işfan, Anghelina (Massaro 59′), Rădescu (Hergheligiu 77′) - Balint (Măzărache 77′). Rezerve neutilizate: Preda - Ghiţă. Antrenor: Claudiu Niculescu.