Înfrângere nemeritată, după aspectul jocului: FC Argeş - CS Mioveni 2-3 (2-1)

l Au marcat: Năstăsie (min. 32), Nini Popescu (min. 40), respectiv Alexe (min. 11), Rădescu (min. 68) şi Anghelina (min. 89).

FC Argeş a început slab restanţa din etapa a doua a play-off-ului pentru promovarea în Liga I şi a primit gol în min. 11. Portarul Răzvan Ducan a fost învins de Cătălin Alexe, care a pătruns în careu şi a tras cu sete la colţul lung. Alb-violeţii nu au cedat şi s-au trezit din pumni. Deslandes a avut prima ocazie de gol, însă a trimis cu capul peste transversală. Şi Ionuţ Năstăsie a fost foarte aproape de a restabili egalitatea, însă Măzărache a reuşit să scoată lovitura liberă a piteşteanului. FC Argeş a restabilit egalitatea în min. 32, atunci când Năstăsie a transformat magistral o lovitură liberă de la 25 m. Alb-violeţii au trecut în avantaj cu cinci minute înainte de finalul primei părţi: Şerban a centrat în careu, Leca a pus latul şi a recentrat, iar Nini Popescu, scăpat din marcaj, a trimis cu capul în plasă! Mioveniul putea restabili egalitatea în cel de-al doilea minut de prelungire al primei reprize când Massaro a bătut în forţă o lovitură liberă din preajma careului, însă Ducan a scos din vinclu.
Mioveniul a restabilit egalitatea cu aproape 20 de minute înainte de final prin Rădescu, care a înscris din interiorul careului în urma unei faze fixe la care defensiva alb-violetă nu a putut respinge balonul. Piteştenii au fost foarte aproape de a marca golul victoriei în trei rânduri, prima oară prin Şerban, care a lovit bara, a doua oară prin Nini Popescu, care nu l-a putut învinge pe Croitoru din 10 m, iar a treia oară prin nou-intratul Alin Popa, care, din interiorul careului, a trimis în bara laterală, cu un minut înainte de final! Mioveniul a dat lovitura în ultimul minut al timpului regulamentar prin Anghelina. Mijlocaşul galben-verzilor a profitat de o degajare greşită a lui Ducan, l-a culcat din fentă pe Brînzan şi a înscris cu un şut pe jos, de la marginea careului de 16 m! În urma acestei înfrângeri, FC Argeş a căzut pe locul 4, cu 23 de puncte, cu două mai puţine decât ocupanta locului 2, Turris şi la un punct în spatele Mioveniului, care a urcat pe locul 3 după acest succes.

Caseta tehnică

FC Argeş: Ducan - Tofan, Leca, Deslandes, Şerbănică - Prepeliţă (cpt., Brînzan 55′), Şerban - Popescu (Mirică 87′), Matiş, Năstăsie (Grecu 63′) - Buhăescu (Popa 87′). Rezerve neutilizate: Micle - N. Muşat, Turda. Antrenor: Ionuţ Badea. Eliminat: Andrei Tofan 90+2′ (cumul de cartonaşe galbene).

CS Mioveni: Croitoru - Ghiţă (Albăstroiu 85′), Gherghe, Burnea, Alexe - M. Şerban, Anghelina - Rădescu (Traşcu 85′), Massaro (Hergheligiu 75′), Măzărache (Işfan 59′) - Balint. Rezerve neutilizate: Preda - Tirică. Antrenor: Claudiu Niculescu.

"Am făcut un cadou şi am pierdut!"

La finalul partidei de vineri seară, cu CS Mioveni, pierdută de FC Argeş, cu 2-3, Ionuţ Badea, antrenorul echipei FC Argeş, a spus că lipsa experienţei lui Ducan a fost clară la faza ultimului gol al oaspeţilor. Tehnicianul echipei noastre a acuzat şi oboseala elevilor săi, restanţa cu CS Mioveni venind la doar trei zile după meciul cu Rapid. "A fost un meci cu presiune, pentru că era important să câştigăm, să legăm aceste două rezultate, care ar fi putut deveni fantastice în lupta la promovare. Din păcate, nici recuperarea n-ar fi fost una bună, pentru că n-am avut timpul necesar, dar am fost pe picior de egalitate cu adversarii. E adevărat, în ultimele 20 de minute a intervenit şi hazardul. S-a jucat pe contre, iar cine a marcat, a câştigat meciul. A venit acea greşeală, un cadou pentru Mioveni, dar când sunt jucători tineri, aceştia mai şi greşesc. Spre exemplu, Ducan a făcut meciuri bune, chiar şi azi a scos câteva mingi, dar tinereţea îşi spune cuvântul. Asta a făcut ca Mioveni să reuşească să înscrie un gol pe final. Mai sunt 2 meciuri, avem în faţă 6 puncte pentru care ne vom lupta şi vedem la final unde ne vom situa. Sunt convins că în următoarele zile vom pune din nou jucătorii pe linia normală şi vom face un meci mare cu Petrolul. Cu cât trec rezultatele, cu atât presiunea e mai mare. Orice victorie, orice înfrângere te poate duce sus sau jos. Egalul te poate menţine până la ultima etapă, dar depinzi de rezultate", a declarat Ionuţ Badea la microfonul Digi Sport.

"Cu puţin noroc putem realiza surpriza acestui play-off"

După victoria dramatică cu FC Argeş, Claudiu Niculescu visează la o promovare nescontată cu Mioveniul. Tehnicianul oaspeţilor a spus că urmează o perioadă extrem de complicată pentru echipa sa. "Veneam după o înfrângere dureroasă cu UTA. Mă bucur că băieţii au înţeles mesajul meu. Îi las să se bucure în această seară, de mâine trecem la treabă. Azi am intrat din nou în cărţi, ne aşteaptă un meci infernal la Turnu Măgurele. Am încredere în jucători, le cunosc calităţile. Am depus un efort foarte mare în această seară. A fost un joc pe contre, niciunei echipe nu îi convenea egalul. Am avut şi puţin noroc, ei au avut două bare la 2-2. Dar cred că victoria noastră e meritată. La pauză le-am zis să nu se mai sperie, să iasă cu construcţie de la portar. Am pus presiune pe ei, aşa a venit golul egalizator. N-am realizat însă nimic cu această victorie. Trebuie să rămânem cu picioarele pe pământ. Ne aşteaptă o perioadă grea, dar cu puţin noroc şi prospeţime putem realiza surpriza acestui play-off. E greu pentru o echipă de Liga 2 să se lupte în două manşe cu una de Liga 1. Într-un meci însă se pot întâmpla multe. Îi dedicăm victoria lui Coşereanu, care a avut un deces în familie acum două zile. Suntem alături de el şi familia lui", a spus Niculescu la interviul acordat Digi Sport.