Încă două înfrângeri pentru piteşteni în amicalele din Antalya

FC Argeş a pierdut la limită cel de-al doilea meci de verificare din cantonamentul din Antalya. Echipa noastră a fost învinsă cu 1-0 de FK Bregalnica, formaţie din liga secundă din Macedonia de Nord. Unicul gol a fost marcat de Ivan Nastevski, în minutul 57 al partidei, în urma unei degajări neinspirate a lui Agachi. Partida s-a disputat pe terenul Complexului Sportiv Janatik din Belek, pe un vânt destul de puternic, care a pus în dificultate ambele echipe pe faza de construcţie. Şi în acest meci, antrenorul Ionuţ Badea a folosit două garnituri diferite, unii dintre jucători bifând 20, 30 sau chiar 60 de minute. În prima repriză, FC Argeş şi-a trecut în cont trei ocazii mari de gol prin Deslandes, Motroc şi Fundătureanu, iar în cel de-al doilea mitan, Blejdea a avut două situaţii clare de a marca, însă a fost neinspirat la finalizare.

Caseta tehnică

FK Bregalnica: Davkov, Stosic, D. Stojanov, Stojceski, Milenkovsko, Bakracheski, Osmanovski, Ackovski, Mirceski, M. Stojanov, Naumov. Rezerve: Talevski, Manev, Manevski, Naumoski, Runtev, M. Gorgiev, Canev, Nastevski, P. Gjorgjiev, Kudev. Antrenor: Dobrinko Ilievski.
FC Argeş: Agachi - Oancea (min. 70 Tofan), Motroc (min. 60 Turda), Deslandes (min. 60 Kolesovs), Muşat (min. 70 Şerbănică) - Panait(min. 70 Şerban), Brînzan (min. 70 Moihedja), Rasoveanu (min. 30 Mirică, min. 60 Robert Grecu), Fundătureanu (min. 30 Antonio Stan, min. 60 Blejdea), Alin Popa (min. 45 Năstăsie, min. 65 Matiş), Turkovic (min. 60 Buhăescu). Antrenor: Ionuţ Badea.

"Am încercat să le dau şanse tuturor jucătorilor"

"Meciul s-a disputat pe un vânt destul de puternic care ne-a pus în dificultate. M-a interesat în primul rând să văd cum gândesc jucătorii, cum se adaptează acestei situaţii şi ritmul de joc. Am luat gol pe o degajare greşită a portarului nostru. Am încercat să le dau şanse tuturor jucătorilor. Unii dintre ei au evoluat mai mult, iar alţii mai puţin. În ultimele două partide voi folosi o formulă cât mai apropiată de cea cu care vom începe campionatul", a declarat la final antrenorul Badea.

A fost testat un fundaş leton

În confruntarea cu FK Bregalnica, Ionuţ Badea a testat şi un fundaş leton. Este vorba despre Nikita Kolesovs, fotbalist în vârstă de 23 de ani, care în turul campionatului a evoluat la FC Botoşani. Kolesovs a fost folosit de tehnicianul echipei noastre în ultimele 30 de minute ale întâlnirii. Fundaşul va primi mai multe minute în ultimele două amicale din Antalya, cele cu Kabel Novi Sad (L2 - Serbia) şi cu Chikhura Sachkhere (L1 - Georgia).

A revenit Prepeliţă!

De sâmbătă după-amiază, cu FC Argeş se pregăteşte şi mijlocaşul Andrei Prepeliţă. Acesta a ratat prima săptămână de pregătire din Antalya din cauza unei accidentări suferite în amicalul cu U Craiova II, dinaintea plecării în Turcia. Fotbalistul echipei noastre a făcut un RMN, iar medicii i-au recomandat o pauză de 5 zile. Prepeliţă nu este la capacitate maximă şi va face antrenamente mai uşoare faţă de restul lotului.

Kabel Novi Sad - FC Argeş 1-0 (0-0)

FC Argeş a pierdut şi cel de-al treilea amical disputat în stagiul de pregătire din Turcia. Echipa noastră a fost învinsă luni după-amiază cu 1-0 de Kabel Novi Sad, ocupanta locului 5 din liga secundă din Serbia. Unicul gol al partidei a fost marcat în minutul 51 de Milan Vidakov, în urma unei faze fixe, finalizată de sârbi cu un şut în plasă de la 10 metri. În prima repriză, piteştenii şi-au trecut în cont două mari ocazii de gol prin Buhăescu şi Robert Grecu, care însă au fost neinspiraţi în faţa porţii. După primirea golului, alb-violeţii au încercat să restabilească egalitatea, însă Buhăescu, din interiorul careului, a tras slab, iar Năstăsie, din lovitură liberă de la marginea careului, a trimis peste transversală. Sârbii au mai avut pe finalul celui de-al doilea mitan o mare ocazie de gol, însă balonul a trecut peste poarta apărată de Răzvan Ducan. Partida nu a fost lipsită de durităţi, Kabel Novi Sad încasând trei cartonaşe roşii, iar FC Argeş unul, Blejdea fiind eliminat cu 25 de minute înainte de finalul timpului regulamentar. Cei doi tehnicieni au convenit înainte de meci ca în eventualitatea în care sunt eliminări, să aibă posibilitatea de a introduce în teren fotbalişti de pe banca de rezervă, pentru ca nicio echipă să evolueze în inferioritate numerică. FC Argeş a evoluat în următoarea formulă: Ducan - Tofan, Turda, Deslandes, Şerbănică - Moihedja, Şerban - Grecu, Blejdea - Matiş, Buhăescu. După pauză au mai intrat Kolesovs, Turkovic, Năstăsie, Alin Popa, Motroc, Muşat, Mirică şi Oancea.

"O victorie va da valoare muncii noastre!"

La finalul meciului cu Kabel Novi Sad, pierdut de FC Argeş cu 0-1, Ionuţ Badea s-a declarat mulţumit în mare parte de jocul elevilor săi. Principalul formaţiei argeşene îşi doreşte ca echipa să încheie stagiul de pregătire din Turcia cu o victorie împotriva formaţiei Chikhura Sachkhere, ocupanta locului 4 din prima ligă din Georgia. Tehnicianul grupării din Trivale spune că mai are anumite detalii de pus la punct: "A fost o partidă bună, care a avut ritm, încărcătură şi o adversitate apropiată de cea din meciurile oficiale. Chiar dacă am pierdut, sunt mulţumit de jocul echipei! Aştept să creştem ca finalitate pe ultimii metri în perioada următoare pentru că şi în acest meci am avut ocazii clare de gol pe care le-am ratat. Este normal să suferim la capitolul concentrare. Am primit gol în urma unei faze fixe. Pot spune că am întâlnit o echipă puternică, bine aşezată în teren, care a încasat şi trei cartonaşe roşii. Şi noi am avut o agresivitate bună. Sper ca în ultimul meci din Antalya să obţinem o victorie pentru a da valoare muncii noastre din acest stagiu de pregătire. Mă bucur că l-am putut folosi şi pe Năstăsie timp de 20 de minute. Aştept ca şi Prepeliţă să aibă un anumit număr de antrenamente pentru a putea conta şi pe el. Nini Popescu va reveni şi el la antrenamente după problemele pe care le-a avut la genunchi. Cu cei trei în teren, altfel vor sta lucrurile! La Kolesovs se vede lipsa de pregătire, însă încercăm să-l aducem la un nivel destul de bun în următoarea perioadă", a spus Badea după meciul cu sârbii.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It