Echipele noastre păstrează şanse de calificare în sferturile Ligii Campionilor la handbal feminin

Campioana şi vicecampioana României merg umăr la umăr spre Final Four-ul principalei competiţii europene. Şi asta în ciuda recentei înfrângeri a vâlcencelor, acasă, în faţa campioanei Europei şi a bucureştencelor, umilite în prima etapă din grupa principală de Ferencvaros, la Budapesta!

SCM Rm. Vâlcea - Gyor 20-29 (6-10)

Campioana noastră n-a făcut faţă deţinătoarei Ligii şi a pierdut pe teren propriu, însă încă îşi păstrează locul calificant în grupă. Echipa lui Florentin Pera a surprins-o pe cea a lui Gabor Dani la debutul meciului, când a condus cu 2-0. Minunea n-a ţinut mult, în ciuda minunilor făcute de Marta Batinovic în poartă, căci în faţă s-a greşit prea mult pe atacurile noastre. Apărarea a rezistat cu brio în prima repriză încheiată cu un scor ciuda de 6-10, dar ceea ce a urmat a fost un coşmar. Şi asta pentru că Amorim, Katarina Bulatovic, Kurtovic, Fodor şi mai ales Veronika Kristiansen au făcut legea pe teren, în ciuda eforturilor lui Elghaoui, Glibko, Da Silva sau Fernandez. Echipa maghiară a condus cu 9 goluri, apoi distanţa s-a micşorat la 20-27 şi s-a încheiat cu 20-29, după ce Oftedal a înscris din 7 m şi Zemiko ne-a pus "bomboana pe colivă" cu un ultim contraatac la o minge pierdută prosteşte de vâlcence.
Principalele marcatoare ale meciului au fost Elghaoui, 7 goluri pentru SCM Râmnicu Vâlcea, respectiv Kristiansen 9 goluri, pentru Gyor. În urma rezultatului, SCM Râmnicu Vâlcea rămâne cu 4 puncte, păstrând locul 4 - calificant pentru sferturile competiţiei, iar Gyor şi-a consolidat poziţia de lider, cu 13 puncte. SCM Rm. Vâlcea mai are de disputat următoarele întâlniri: în 22 februarie va merge la returul cu Ljubljana, apoi va primi vizita suedezelor de la Savehof, în 29 februarie şi va încheia jocurile din această etapă cu Gyor, în 7 martie. Şi ar fi grozav să le facă fanilor cadou de 8 martie o calificare!...

Vipers Kristiansand - CSM Bucureşti 23-25 (11-12)

Vicecampioana, care a cucerit la prima prezenţă Liga Campionilor, în 2016, se bate pentru calificarea în sferturi şi apoi în Final Four, după ce a ratat prezenţa anul trecut. Având destule sincope în campionat, cauzate şi de absenţele provocate de accidentări precum ale lui Mork, Chiper sau Carmen Martin, Adrian Vasile trebuie să improvizeze. Bazându-se pe lotul destul de valoros în care strălucesc jucătoare ca Neagu, Lekic, Omorege, Pintea, Cvijic, Dedu sau Grubisic, a reuşit sâmbătă a doua victorie consecutivă în grupa principală. Salvarea i-a venit încă o dată de la Cristina Neagu, căci în primă repriză echipa din Bucureşti a fost condusă cu 9-4 şi 11-5. La pauză, distanţa era redusă la doar un punct! Repriza secundă a fost de-a dreptul dramatică, întrucât "viperele" norvegiene au muşcat destul de veninos şi, în min. 52, scorul era 22-18 pentru ele. "Tigroaicele" nostre au fost trezite la viaţă de "mangustele" Neagu, Lekic şi Grbic, spre un final remarcabil pentru noi şi aiuritor pentru gazde, reuşind 8 goluri şi primind doar unul până la final! Cristina Neagu a bisat evoluţia fantastică din meciul precedent, cu Metz, marcând iarăşi 14 goluri! Pentru CSM au mai înscris Andrea Lekic şi Itana Grbic (câte 3 goluri), Elizabeth Omoregie şi Dragana Cvijic (câte 2) şi Crina Pintea 1. Pentru Vipers au punctat Marta Tomac (6 goluri), Vilde Kaurin Jonassen (5), Malin Aun (5), Sunniva Amalie Naes Andersen (3), Hanna Maria Yttereng (2) şi Henny Ella Reistad (1 gol).
Metz Handball este prima în clasamentul grupei, cu 9 puncte, urmată de Team Esbjerg, tot cu 9, (departajate de golaveraj, după ce au remizat pe terenul franţuzoaicelor, scor 31-31), Rostov pe Don (9 p), CSM Bucureşti (7 p), Vipers (5 p) şi Ferencvaros (3 p). Programul jocurilor viitoare se prezintă astfel: 21 februarie, CSM Bucureşti vs. Ferencvaros; 1 martie: Metz vs. CSM Bucureşti şi 7 martie: CSM Bucureşti vs. Vipers Kristiansand.