Înfrângere în primul amical din Antalya: FC Argeş - PFK Montana 0-1 (0-1)

FC Argeş a pierdut joi după-amiază primul amical din cantonamentul din Antalya. Echipa noastră a fost învinsă cu 1-0 de PFK Montana, ocupanta locului 3 din liga secundă din Bulgaria, formaţie care a retrogradat la finalul precedentei ediţii de campionat din primul eşalon fotbalistic al ţării vecine. Antrenorul Ionuţ Badea a folosit două garnituri diferite pe parcursul întâlnirii, unii dintre jucători bifând 45 de minute, iar alţii 60. Unicul gol al partidei a fost marcat în prima repriză de Vladimir Aytov, în urma unui şut din interiorul careului. Tot în primul mitan, alb-violeţii au avut şi un gol anulat, tuşierul considerând că Buhăescu se afla în poziţie de ofsaid când a trimis mingea în poarta bulgarilor. Blejdea şi Grecu au avut şi ei şansa de a restabili egalitatea până la pauză, însă au fost neinspiraţi în faţa porţii. Francezul Deslandes a fost şi el foarte aproape de a marca pentru FC Argeş în urma unor lovituri de colţ, însă goalkeeper-ul bulgar a reuşit să respingă loviturile de cap ale fundaşului piteştean.
În partea secundă a întâlnirii, cele mai mari ocazii de gol a echipei noastre i-au aparţinut lui Nedo Turkovic. Prima oară, atacantul echipei noastre a scăpat singur cu portarul bulgarilor şi a încercat să-l lobeze, însă a trimis în braţele acestuia. A doua oară, vârful bosniac a tras la poartă, însă şutul său a fost respins de goalkeeper-ul adversarilor. Următorul meci al echipei noastre în cantonamentul din Antalyia era programat sâmbătă, de la ora 14.30, ora României, adversar urmând a fi FK Bregalnica Stip, echipă din liga secundă din Macedonia de Nord.

Caseta tehnică

FC Argeş, repriza I: Ducan - Tofan, Turda, Deslandes, Muşat - Şerban, Moihedja - Grecu, Matiş, Blejdea - Buhăescu.
FC Argeş, repriza a II-a: Agachi - Oancea, Motroc, Deslandes, Şerbănică - Panait - Brînzan, Raşoveanu, Popa, Fundătureanu - Turkovic. Rezerve: Oprescu, A. Stan.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It