Olanda este campioană mondială la handbal, după victoria cu 30-29 asupra Spaniei!

Finala mare a Mondialului disputată în 15 decembrie, la Kumamoto, a fost de un rar dramatism. Titlul mondial s-a decis practic în ultimele secunde ale meciului, iar cunoscutul ziar "Marca" a scris că arbitrele franţuzoaice au furat titlul ibericelor! Adevărul este că Charlotte şi Julie Bonaventura au arbitrat în stilul lor binecunoscut, contrariind fanii ambelor echipe, care au avut impresia că ţineau partea unora sau altora. La finalul partidei, la scorul de 29-29, spanioloaicele au avut şansa de a marca punctul decisiv: scăpate pe contraatac, din postura de "unu la unu", au fost stopate fantastic de portarul Tess Wester, pe care l-au împiedicat apoi să declanşeze contraatacul. Hernandez i-a pus un "capac" ca la baschet, procedură neregulamentară şi, fiind în ultimul minut, a primit cartonaş roşu, sancţiune dublată de o lovitură de la 7 m în favoarea batavelor! Lois Abbingh, care cândva a jucat la Baia Mare, şi acum a cucerit titlul de golgeter al Mondialului din Japonia cu peste 70 goluri înscrise, a adus punctul de 30-29, prin care selecţionata ţării sale a cucerit primul titlu mondial din istoria handbalului olandez, sub conducerea tânărului selecţioner francez Emmanuel Mayonnade. Acesta a gândit perfect strategia şi, în ciuda celor 3 înfrângeri de la Kumamoto, în cel mai important meci al carierei sale, jucătoarele pe care le-a antrenat s-au prezentat la cel mai înalt nivel posibil!
Meciul a debutat excelent pentru echipa Spaniei, care se apăra foarte bine şi puncta destul de uşor în atac. Până în min. 15 a condus şi cu 3 goluri, după care adversarele au strâns rândurile şi au reuşit să egaleze prin Abbingh. Au urmat circa 7 minute de joc încrâncenat în care nu s-a marcat, după care au apărut din nou golurile, ambele echipe succedându-se la conducerea cu câte un punct. Spre finalul reprizei, batavele s-au desprins, impunându-se prin forţa aruncărilor, pe fondul oboselii apărute în apărarea spaniolă, în care eforturile disperate ale portarilor Silvia Navarro şi Zoqbi de Paula (care joacă la Bistriţa), n-au mai putut stăvili iureşul "portocalei mecanice", care a încheiat prima parte cu scorul de 16-13. În formaţia condusă de Carlos Viver au activat alte 3 jucătoare de la Rm. Vâlcea, respectiv Fraga Fernandez, Marta Lopez şi Mireya Gonzallez, dar nici ele n-au reuşit să se opună adversarelor în repriza secundă, deşi au luptat exemplar. Olandezele au reuşit să-şi ţină adversarele la distanţă şi în min. 50 aveau 25-23. N-a fost de ajuns, căci au fost egalate şi apoi conduse după un gol marcat de Cabral-Barbosa, altă jucătoare care a evoluat în campionatul nostru. Din acel moment, meciul s-a strâns din nou şi s-a ajuns la momentele dramatice descrise mai sus. Cele mai bune jucătoare ale olandezilor au fost Estavana Polman (9 goluri), Lois Abbingh (7), Danick Snelder (5) şi portarul Tess Wester. De la iberice s-au remarcat Alexandrina Cabral Barbosa (7), Alicia Fraga Fernandez (5) şi Nerea Pena (3).

Finala mică a fost câştigată la fel de dramatic de Rusia, care a bătut Norvegia cu 33-28 (15-8), după ce a stopat iureşul din debutul partidei pe care-l declanşaseră scandinavele ce au condus cu 3-0. Ambros Martin a pus lucrurile în ordine şi sub conducerea Viakhirevei, Makeevei şi a lui Sen, coechipierele au pus stăpânire pe joc, în ciuda eforturilor considerabile făcute de Oftedal, Waade, Herrem&Co. Norvegia a pierdut a doua finală mică după cea din 1995, însă antrenorul islandez Thorir Hergeirsson a primit o prelungire de contract pe încă 4 ani. Acesta - după cum v-am informat deja - ne va fi adversar cu echipa sa în turneul de calificare pentru J.O., unde vor mai evolua Muntenegru şi Coreea de Nord. Pentru Rusia au înscris Viakhireva 9 goluri, Makeeva şi Managarova (câte 4), Frolova, Mihailicenko, Sen (câte 3), Kuzneţova, Bobrovnikova, Fomina (câte 2), Malaşenko - 1 gol. Norvegia a punctat prin Arntzen şi Oftedal (câte 7), Aune (4), Brattset (3), K. Breistol şi Waade (câte 2), Bakkerud, Herrem şi Tomac (câte 1 gol).