Debut perfect de retur pentru alb-violeţi: Ripensia Timişoara - FC Argeş 1-2 (0-1)

# Au marcat: Neagu (min. 47)/Matiş (min. 27), Prepeliţă (min. 68).

FC Argeş a început cu dreptul returul campionatului. Echipa noastră s-a impus cu 2-1 în deplasarea de sâmbătă după-amiază, de la Ripensia Timişoara şi s-a apropiat la doar 2 puncte de ocupanta locului 3, Rapid Bucureşti. Prin cele trei puncte câştigate în Banat, alb-violeţii au reuşit să-şi ia revanşa în faţa timişorenilor care în tur se impuseseră în Trivale cu 2-1, stricând debutul lui Nicolae Dică pe banca tehnică a argeşenilor. Trupa pregătită de Ionuţ Badea a făcut un joc foarte bun din punct de vedere tactic, punând presiune pe băieţii lui Alexandru Pelici încă din primul minut. Insistenţa echipei noastre pe faza ofensivă a dat roade şi pe tabela de marcaj, Matiş deschizând scorul cu un sfert de oră înainte de finalul primului mitan. Până la pauză, FC Argeş îşi putea dubla avantajul pe tabelă, însă Muşat şi Prepeliţă nu l-au putut învinge pe Dobre din poziţii ideale. Contrar cursului jocului, timişorenii au restabilit egalitatea imediat după pauză prin Alexandru Neagu, care a profitat de breşa ivită în defensiva argeşeană şi a trimis în plasă cu o lovitură de cap. Argeşul nu s-a mulţumit cu puţin şi a pornit iureşul spre poarta bănăţenilor. Defensiva gazdelor a cedat cu aproape 20 de minute înainte de finalul timpului regulamentar. Căpitanul Andrei Prepeliţă a profitat de o ieşire greşită a portarului Dobre şi a trimis cu capul în plasă din faţa porţii. Până la ultimul fluier al centralului Nicuşor Flueran, echipa noastră mai putea marca prin Blejdea şi Muşat, însă de fiecare dată portarul gazdelor a scăpat cu faţa curată. Următorul meci al echipei noastre este programat vineri, 6 decembrie 2019, de la ora 18.00, când FC Argeş va întâlni pe Stadionul "Nicolae Dobrin" pe Sportul Snagov, penultima clasată.

Caseta tehnică

Ripensia: Dobre - Lungu, Hecsko, Apro (cpt.), Toma - Burdeţ, Stoi (min. 46 Zaluschi) - Popovici, Neagu (min. 75 Fotescu), Chera (min. 75 Călin) - Voinea. Rezerve neutilizate: Mociu - Tînc, Gavrilă, Golda. Antrenor: Alexandru Pelici.
FC Argeş: Ducan - Tofan, Turda, Şerbănică, Muşat - Prepeliţă (cpt.) - Matiş, Şerban (min. 77 Brînzan), Blejdea (min. 90+3 Grecu), Popescu (min. 88 Năstăsie) - Buhăescu. Rezerve neutilizate: Micle - Barbu, Dănescu, Panait. Antrenor: Ionuţ Badea.
Arbitru: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova). Asistenţi: Doru Claudiu Lucaciu (Cluj-Napoca) şi Cristian Daniel Ilinca (Craiova). Rezervă: Tudor Florin Jurcă (Arad). Observatori: Teodora Albon (Cluj-Napoca) şi Adrian Lucaci (Arad). Stadion "Electrica", spectatori: 200.