Argeşenii sunt vicecampioni de toamnă: CS Mioveni - Turris Turnu Măgurele 5-2!

Echipa din oraşul constructorului de maşini a învins clar, cu 5-2, marţi seara, pe Turris Turnu Măgurele, la Mioveni şi a rămas pe locul 2 la finalul turului de campionat. Partida a contat pentru etapa a XIX-a, ultima a primei părţi a campionatului. În meciul de pe Stadionul Orăşenesc, oaspeţii au condus cu 2-0 în minutul 33, prin golurile lui Silviu Pană (7) şi Adrian Voicu (33, din 11 m), iar din minutul 30 au jucat în 10 oameni, după eliminarea lui Juncănaru, pentru două galbene. Până la pauză, CS Mioveni a revenit pe tabelă în minutul 38, printr-un autogol al lui Savin, la o fază creată de Măzărache. La reluare, elevii lui Marius Stoica s-au dezlănţuit şi au mai înscris de 4 ori şi au trimis şi de două ori mingea în bară. Hergheligiu a egalat în minutul 64 cu un şut de la marginea careului. Apoi acelaşi Hergheligiu a centrat decisiv în faţa porţii, pentru un nou autogol, al lui Sălcianu de data aceasta, provocat şi de apariţia excelentă a lui Coşereanu în 2 metri. Au urmat două bare, una a lui Raul Costin şi alta a lui Massaro, şi apoi o ratare singur cu portarul a lui Ghiţă, în minutele 73, 74 şi 76. Partida a fost încheiată de golurile lui Massaro, în minutele 78 şi 80, după demarcări excelente în faţa porţii. Cu acest succes, CS Mioveni a acumulat 34 de puncte după 19 etape şi ocupă la finalul turului locul 2 în clasament.

Caseta tehnică

CS Mioveni: Croitoru - Ghiţă, Beţa (cpt.), Celea, Stoica - Costin, Şerban - Măzărache (Coşereanu 60'), Massaro (Rădescu 83'), Hergheligiu - Balint (Işfan 87'). Rezerve neutilizate: Preda - Traşcu, Alexe, Anghelina. Antrenor: Marius Stoica.
Turris: Păun - Juncănaru, Sălcianu (Ciobanu 70'), Matei, Călinţaru - Buleică (Radu 61'), Savin, Sil. Pană (cpt.) - Haită, Turkovic (Bud 70'), Voicu. Rezerve neutilizate: Duţu - Neacşu, Negruţ, Paţurcă. Antrenor: Marius Baciu.