Remiză fără goluri la Miercurea Ciuc: FK Csikszereda - FC Argeş 0-0

FC Argeş a obţinut un punct în deplasarea de sâmbătă după-amiază, de la Miercurea Ciuc, contra celor de la FK Csikszereda, echipă care a terminat meciurile de pe propriul teren neînvinsă în acest tur de campionat. Confruntarea dintre ciucani şi piteşteni a făcut parte din runda cu numărul 19. Prima jumătate de oră a partidei a fost una destul de echilibrată, cu ocazii de gol de ambele părţi. Gazdele au irosit câteva oportunităţi de a deschide scorul prin Levente, Csuros Attila şi Magyari Szilard, în timp ce oaspeţii au replicat prin Matiş, Tofan şi Muşat. Cu cinci minute înainte de finalul primei părţi, FC Argeş a avut o uriaşă şansă de a deschide scorul prin Buhăescu, însă mingea trimisă de atacantul echipei noastre a lovit bara. După revenirea de la cabine, Ciucul a încercat să dea lovitura. Rând pe rând Eder Gonzalez şi Laszlo, în două rânduri, au fost foarte aproape de a perfora poarta apărată de Răzvan Ducan, însă de fiecare dată, fie goalkeeper-ul echipei noastre a fost la post sau şuturile fotbaliştilor ciucani nu şi-au atins ţinta. Alb-violeţii puteau da şi ei lovitura pe finalul partidei, însă Gyenge a reuşit să respingă în corner, şutul lui Robert Grecu. S-a terminat 0-0, rezultat echitabil având în vedere felul în care s-au desfăşurat ostilităţile în teren. În urma acestei remize albe care nu ajută prea mult niciuna dintre cele două echipe, FC Argeş a rămas pe locul 7, cu cele 27 de puncte acumulate în cele 18 partide jucate, în timp ce FK Csikszereda ocupă locul 16, primul retrogradabil, cu cele 21 de puncte strânse tot în 18 etape disputate. Următorul meci oficial al echipei noastre este programat sâmbătă, 30 noiembrie 2019, de la ora 11.00, când FC Argeş va întâlni în deplasare Ripensia Timişoara, în prima etapă a returului ligii secunde.

Caseta tehnică

FK Csikszereda: Gyenge - Palmeş, Csuros, Csonka, Majzik, Veres, Erdei, Gonzalez (cpt.), Bara (min. 86 Barta), Logon (min. 61 Hodgyai), Magyari (min. 46 Kalman). Rezerve neutilizate: Bordas - Becze, Lalic, Bajko. Antrenor: Valentin Suciu.
FC Argeş: Ducan - Tofan, Turda, Şerbănică, Muşat - Prepeliţă, Moihedja, Popescu (min. 83 Năstăsie), Blejdea (min. 77 Grecu) - Matiş, Buhăescu. Rezerve neutilizate: Agachi, Şerban, Brînzan, Dănescu, Panait. Antrenor: Ionuţ Badea.
Stadion: Municipal (Miercurea Ciuc-Harghita).
Arbitru: Marius Nechita Chioran (Cluj-Napoca). Asistenţi: Cosmin Bojan (Târgu Mureş) şi Andrei Alexandru Roman (Târgu Neamţ). Rezervă: Vlad Baban (Iaşi). Observatori: Silviu Crângaşu (Ploieşti) şi Adrian Petre (Buzău).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It