Liga Campionilor la handbal feminin: CSM defilează, SCM agonizează!

Vicecampioana României a câştigat fără probleme meciul cu MKS Perla Lublin, disputat sâmbătă în Sala Polivalentă de la Bucureşti. Echipa lui Adrian Vasile nu avea voie să calce strâmb, după ce, puţin mai devreme, Esbjerg furnizase o mare surpriză învingând Rostov pe Don cu 31-26, scor care le permisese danezelor să urce pe primul loc al clasamentului Grupei B. CSM Bucureşti trebuia să câştige ca să preia poziţia de lider şi n-a dezamăgit, deşi s-a încălzit ceva mai greoi şi a fost condusă de poloneze, în rândurile cărora a evoluat şi fosta coechipieră a lui Neagu şi Cvijic de la Buducnost, Byzdra-Achrouk. Torstensson a adus egalarea la 3, după care jocul a intrat pe coordonate normale (pentru noi, nu pentru Robert Lis, antrenorul polonez). Forţa şi experienţa unui lot consolidat, chiar dacă au lipsit Neagu, Mork, Lekic şi Carmen Martin, a făcut legea pe teren. Poarta a fost închisă de Grubisic (7 parade în prima repriză) şi de Dedu (6 în a doua), iar pe atac, Pintea a marcat de 6 ori, Curea a înscris 5 goluri (3 din 7 m), Chiper-Moisă 4, Omoregie, Klikovac, Perianu şi debutanta Vâlcan - câte 3, fiind completate de Cvijic şi Grbic. La un moment dat, prin repriza secundă, adversarele îşi "pierduseră" busola şi scorul ameninţa să ia proporţii după ce la pauză fusese 16-10. Numai că Adrian Vasile a ţinut să dea minute şi mai tinerelor jucătoare din lot, oferindu-i Biancăi Marin ocazia de a o înlocui pe Dedu. Astfel s-a încheiat o partidă cu final aşteptat şi cu un scor mai blând, de doar 35-19, spre deplina satisfacţie a celor 3.500 spectatori. Peste două săptămâni, în 3 noiembrie va fi returul, care se va disputa de la ora 19.00, în care le urăm bucureştencelor deplin succes!

Campiona SCM Rm. Vâlcea, care este liderul la zi pe intern, n-a făcut faţă nici la Podgorica. După dezastrul din Bretania, a înregistrat încă o înfrângere în faţa unei echipe care nu mai are strălucirea Buducnostului de altă dată. Dragan Adzic este oricum un antrenor peste Florentin Pera şi se bazează pe o apărare beton şi câteva jucătoare de prim rang - Radicevic şi Mehmedovic (revenite de la CSM), Lazovic, Jaukovic, Knezevic şi excelentul portar Raukovic. Totuşi, cartonaş roşu a primit Fraga Fernandez, de la SCM, în min. 38, pentru un fault dur la Jaukovic. Vâlcencele au ţinut ritmul până prin min. 20, perioadă în care au reuşit să şi conducă, după care, de la 10 egal, au intrat mai devreme în pauză şi au încheiat prima parte cu scorul de 10-13. Cea mai bună jucătoare a gazdelor a fost extrema Radicevic, care a marcat de 9 ori, evoluţie continuată şi în repriza secundă. SCM a început binişor repriza secundă, dar era clar că fetele lui Pera erau depăşite de miză şi gafau în serie, făcând inutile eforturile portarilor, fie că s-au numit Batinovic, fie Dumanska. Deocamdată, campioana noastră este departe de adevăr, dar încă nu şi-a anulat şansele de calificare. Rămâne de văzut dacă a învăţat ceva din aceste eşecuri dureroase. Şi prima ocazie este returul cu Buducnost, de la Rm. Vâlcea. O nouă înfrângere le-ar diminua serios continuarea cursei de calificare în grupele principale, dar poate că le-ar oferi posibilitatea de a se concentra strict pe campionatul intern...