Încă o etapă de invincibilitate: Ripensia Timişoara - CS Mioveni 0-5 (0-4)

# Au marcat: Massaro (min. 16 şi 36), Coşereanu (min. 40), Costin (min. 45+1) şi Măzărache (min. 81).

Sâmbătă, de la ora 11.00, CS Mioveni a arătat în deplasarea de la Ripensia Timişoara de ce este o echipă mare sub conducerea lui Marius Stoica. Gazdele pregătite de Alexandru Pelici nu au suflat în faţa fotbaliştilor îmbrăcaţi în roşu, care au preluat conducerea ostilităţilor încă din primele secvenţe. Iar în min. 13 au spart gheaţa pentru primul gol: italianul Davide Massaro a preluat balonul în careu, a scăpat de un adversar printr-o fentă scurtă, din corp şi a şutat la colţul scurt, pe jos, lângă bară, fără speranţe pentru portarul Mociu. Ba mai mult, în min. 36, a reuşit şi "dubla": un şut de la marginea careului, după ce a scăpat singur spre poarta gazdelor. Debandada s-a instalat în echipa Ripensiei, care a mai primt încă două "boabe" până la finalul primului mitan: în min. 40, Coşereanu a trecut ca acceleratul printr-o gară părăsită, pe dreapta, a intrat în careu şi a înscris cu un şut la colţul lung pentru 3-0, iar în prelungiri, Costin a înscris şi el cu un şut de la 16 metri, după o pasă cu capul de la Massaro. Scorul drastic de 0-4 nu i-a trezit pe bănăţeni, care au mai luat încă un gol, cu 10 minute înainte de final: Hergheligiu i-a pasat în dreapta lui Alexe, pe contraatac, acesta a trimis în centru, Hergheligiu a preluat, a driblat şi a tras la poartă, Mociu a respins până la Măzărache, care a înscris cu un şut din 6 metri. Colac peste pupăză, în min 89, căpitanul gazdelor, Hecsko, a fost eliminat după ce a văzut al doilea galben în mai puţin de 5 minute. Cu acest succes, CS Mioveni a ajuns la 23 de puncte şi a rămas în continuare singura echipă invincibilă din acest sezon, menţinându-se pe locul 2. În runda intermediară, argeşenii au meci accesibil, acasă cu Sportul Snagov, miercuri, de la ora 15.00.

Caseta tehnică

Ripensia: Mociu - Popa (Fotescu 46'), Hecsko (cpt.), Tînc (Staicu 29'), Apro, Toma - Tudorache, Călin, Lungu - Popovici (Monea 75'), Voinea. Rezerve neutilizate: Dobre - Burdeţ, Neagu, Chera. Antrenor: Alexandru Pelici.
CS Mioveni: Croitoru - Ghiţă, Celea, Beţa, Burnea (cpt.) - Şerban, Costin (Cioargă 73') - Măzărache, Coşereanu (Alexe 65'), Hergheligiu - Massaro (Anghelina 67'). Rezerve neutilizate: Sima - Stoica, Işfan, Alin Călin. Antrenor: Marius Stoica.
Arbitru: Florin Mihai Marcu (Oradea); Asistenţi: Marius Bălan (Dej) şi Petrică Ionuţ Cîmpeanu (Cluj-Napoca); Rezervă: Dorin Petru Voina (Reşiţa). Observatori: Fevronia Ion (Craiova) şi Adrian Lucaci (Arad). Stadion: Electrica (Timişoara). Spectatori: 300.