Înfrângere drastică în Banat: ASU Politehnica Timişoara - FC Argeş 3-0 (1-0)

# Dică şi-a dat demisia!

FC Argeş a pierdut fără drept de apel confruntarea de sâmbătă după-amiază, din deplasare, cu ASU Politehnica Timişoara. Echipa noastră a fost învinsă cu 3-0 de bănăţeni la capătul unui joc destul de slab atât pe faza defensivă, cât şi pe cea ofensivă. Timişorenii au deschis scorul în min. 19 dintr-o fază fixă prin Ioan Mera, care a trimis cu capul în plasă o lovitura de colţ executată de Ignea. Acelaşi Mera a făcut dubla cu un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar. Experimentatul fundaş bănăţean a trimis în plasă o lovitură liberă bătută de Ungureanu. Timişorenii au închis tabela în cel de-al doilea minut de prelungire prin moldoveanul Zabun, basarabeanul de origine găgăuză debutând la Poli cu gol, după ce oficialii bănăţeni reuşiseră să-l legitimeze cu doar câteva zile înainte de meci. În urma acestui eşec, FC Argeş a rămas pe locul 6, cu cele 16 puncte, acumulate în cele 10 runde disputate până acum. La sfârşitul săptămânii viitoare, echipa noastră nu va juca întrucât şi-a amânat partida de pe propriul teren cu CSM Reşiţa. Următorul meci al grupării din Trivale este programat pe 16 octombrie, în deplasare, la Severin, cu Viitorul Pandurii Târgu Jiu.

Caseta tehnică

ASU Poli Timişoara: Contra - Jurj, Scutaru, Mera (cpt.), Cherecheş - Dros, Ignea - Radu (Trip 90+1'), Ungureanu (Coadă 80'), Schieb (Zabun 88') - Axente. Rezerve neutilizate: Borbei - Piţigoi, Lazăr, Vidrăşan. Antrenor: Mugur Guşatu.
FC Argeş: Agachi - Dănescu, Motroc, Şerbănică, Tofan - Panait, Brînzan (Matiş 82'), Şerban (Blejdea 70') - Barbu (Alexe 46'), Grecu, Buhăescu (cpt.). Rezerve neutilizate: Popescu - Oancea, Popescu, Turda. Antrenor: Nicolae Dică.
Stadion: Ştiinţa (Timişoara). Spectatori: 800. Arbitru: Florin Ovidiu Mazilu (Satu Mare); Asistenţi: Răzvan Ionuţ Soponar (Baia Mare) şi Casian Băla (Arad). Rezervă: Alexandru Dan Gornic (Arad). Observatori: Cornel Corocan (Reşiţa) şi Viorel Vancea (Oradea).

"Avem nevoie de constanţă în rezultate!"

La finalul partidei de sâmbătă, cu ASU Politehnica Timişoara, pierdută de FC Argeş cu 0-3, Nicolae Dică, antrenorul echipei noastre, s-a arătat extrem de dezamăgit de jocul echipei pe care o pregăteşte. Tehnicianul grupării din Trivale susţine că elevii săi au fost de nerecunoscut: "A fost cea mai proastă partidă făcută de noi în acest sezon! Din păcate, nu am reuşit să facem un meci bun după rezultatul pozitiv cu Turnu Măgurele. Ştiam că timişorenii sunt periculoşi la fazele fixe. Nu am reuşit să marcăm jucătorii şi am luat două goluri pe faze fixe. Pe faza ofensivă nu am reuşit să avem ocazii pentru a marca. I-am avertizat pe jucătorii mei sâmbăta trecută, imediat după victorie, că am obţinut doar 3 puncte şi atât. Trebuia concentrare să câştigăm şi acest meci, căci de aceea am venit aici!". Dică mai spune că pentru a rămâne în lupta pentru promovare, echipa are nevoie de constanţă în rezultate: "Avem şi mulţi tineri... Ei trebuie să înţeleagă că pentru atingerea unui obiectiv precum al nostru trebuie legate mai multe rezultate pozitive. Noi legăm două şi apoi cedăm, legăm încă două şi, din nou, pierdem. nu am reuşit 4-5 rezultate pozitive legate. Am aşteptări nu doar de la jucătorii cu experienţă, ci şi de la cei în vârstă de 18 ani. Aştept mai mult de la fiecare! Ne străduim să ajungem în ultimii 25 de metri şi acolo luăm deciziile greşite..." a spus Dică la finalul meciului, conform sporttim.ro.

Dică şi-a reziliat contractul!

Conducerea clubului FC Argeş şi managerul Nicolae Dică au ajuns luni la o înţelegere pentru rezilierea contractului pe cale amiabilă. Oficialii grupării din Trivale au mai reziliat tot pe cale amiabilă şi contractele colaboratorilor lui Nicolae Dică: secundul Alin Popescu, antrenorul cu portarii Răzvan Stanca şi preparatorul fizic Dan Didiţă. De pregătirea echipei se va ocupa Valentin Năstase, fostul mare jucător al echipei noastre, care a ocupat funcţia de secund în mandatul lui Dică. Clubul FC Argeş îi mulţumeşte lui Nicolae Dică pentru munca depusă la Piteşti şi îi urează mult succes în activitatea profesională!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It