Victorie de moral în Liga Campionilor: SG BBM Esbjerg - CSM Bucureşti 22-24 (8-13)

Fosta campioană a Europei de la finalul ediţiei 2015-2016 era cotată cu şansa a doua în meciul de debut din acest an, în care a demarat lupta pentru revenirea în elita handbalului feminin din bătrânul continent. Şi asta pentru că fusese decimată de accidentări, iar lipsa Cristinei Neagu, multiplă laureată a titlului de cea mai bună jucătoare a lumii, la care s-a adăugat aceea a Norei Mork, făcuse ca echipa să "şchiopăteze" şi la debutul ediţiei 2019-2020 a campionatului intern. În plus, tocmai îşi pierduse antrenorul, Tomas Ryde hotârând să demisioneze cu doar câteva zile înainte de deplasarea în Danemarca. Totuşi, echipa noastră a reuşit duminică să strângă rândurile sub comanda lui Adrian Vasile, care este şi secund la puternica naţională a Muntenegrului, un antrenor ţinut de conducerea clubului parcă prea mult în umbră în ultimii ani. Foarte bun psiholog, acesta le-a redat încrederea jucătoarelor revenite după accidentări - Lekic, Pintea, Cwijic, Omoregie - astfel încât pe teren s-au dovedit mai determinate decât nordicele, apărându-se aproape perfect în prima repriză, când au pus bazele victoriei. Un mare merit îi revine Denisei Dedu, care între buturi a fost de netrecut în momentele cruciale ale meciului, disperându-le uneori pe adversare prin cele 18 parade (42%), reuşind să ţină poarta sigilată şi la 2 lovituri de la 7 m! Astfel, gazdele au fost silite să intre într-o disperată cursă pentru egalarea pe care n-au reuşit-o până la finalul partidei şi, presiunea s-a simţit şi la ele, dovadă pasele greşite ori intrările dure tolerate de arbitrii slovaci, care au dat - pe alocuri - impresia că ar fi "găzdari". Reduta mioritică a rezistat în faţa asalturilor "vikinge" şi fetele noastre s-au întors cu o victorie ce se cere confirmată acasă contra rusoaicelor de la Rostov pe Don, vineri, de la ora 20.30, în transmisiunee directă la DIGI SPORT1.
Jasper Jansen, deşi avea sub comandă două foste jucătoare la CSM - şi le-am numit pe Frafjord şi Johansen - alături de care au evoluat valori europene precum Breistol, Polman, Jonsdotjer, Solberg sau Frey, n-au reuşit să se descurce cu vicecampioana României, oricât de mult s-au chinuit, într-o sală dominată fonic de suporterii români. Lekic a deschis scorul, iar Dedu şi-a intrat în mână din start şi echipa noastră n-a mai cedat conducerea graţie jocului inteligent practicat, în care au fost puse în valoare atât extremele, cât şi puternicii noştri pivoţi Crina Pintea şi Dragana Cwijic - care a părut a fi "vânată" de arbitri pe tot parcursul meciului. În aceste condiţii, evoluţia favorabilă a scorului le-a dat aripi fetelor noastre: 2-3 (min. 7), 3-7 (min. 15, după ce Dedu adunase 6 parade din 12 şuturi), 6-10 (min. 28) şi 8-13, la finalul primei reprize. Pe parcursul ei, CSM Bucureşti a dat impresia că ar fi o adevărată maşină de handbal, care nu putea fi oprită din drumul spre victorie!
Danezele au început repriza secundă mai bine poate şi datorită faptului că Adrian Vasile, după ce pe tabela de scor era înscris un 9-15 convingător, a ţinut să ruleze aproape întreg lotul, ca să menajeze jucătoarele revenite după accidentare. Adversarele au prins curaj şi au hărţuit echipa noastră intrată într-o perioadă de "black-out" aproape tradiţional. Consecinţa a fost faptul că bucureştencele au marcat mult mai greu, comiţând greşeli inexplicabile, care au "topit" scorul de la pauză. Antrenorul Vasile a luat la timpul potrivit time-out-uri prin care a realimentat încrederea jucătoarelor sale, fiind sprijinit fantastic de Denisa Dedu - declarată la final MVP-ul partidei - deşi evoluţia scorului ne-a dat uneori fiori: 11-15 (min. 37), 14-16 (min. 45) şi mai ales 15-16 (min. 47). Atunci şi-a intrat în mână Omoregie, cea care a fructificat oportunitatea oferită de intercepţii în apărare şi marcat două goluri extraordinare din terenul propriu în poarta daneză care era goală. Într-un minut, situaţia s-a inversat şi scorul a ajuns 15-18. Pivoţii au marcat goluri importante pe final, la 21-23 (min. 59), dar finalul n-avea să nu fie scutit de emoţii, căci cu 40 secunde înaintea fluierului final, Perianu a faultat în zona careului nostru, a fost eliminată şi adversarele au primit lovitură de la 7 m. Din fericire, austriaca Frey a trimis puternic cu podeaua şi mingea a trecut peste poarta bravei Dedu. La ultimul atac, extrema stângă, Grbic, s-a revanşat pentru toate nereuşitele şi a închis tabela la 22-24, consfinţind o victorie meritată pe deplin de trupa condusă de Adrian Vasile. Cele mai bune marcatoare ale partidei au fost olandeza Polman pentru Esbjerg (6 goluri) şi Lekic (5, din care 4 din 7 m - 100%) pentru CSM. Pentru bucureştence au mai punctat Omorege (4), Pintea (3), Cwijic, Curea, Klikovac şi Carmen Martin (câte 2), Moisă-Chiper, Linnea Torstensson, Gabriela Perianu şi Itana Grbic (câte 1 gol).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It