Debut cu dreptul în Liga Campionilor - handbal: SCM Rm. Vâlcea - Bietigheim 34-27 (20-18)!

Fetele din echipa lui Florentin Pera au demonstrat vineri seara că sunt cu adevărat campioanele României şi lidere la zi în clasament, învingând campioana Germaniei, care anul trecut a făcut o figură frumoasă în această competiţie. Sala Traian a fost arhiplină, cei 2.500 spectatori dovedind interesul constant al publicului local pentru handbal şi mai ales dorul de Liga Campionilor, în care echipa proprie revenea după 6 ani de lungă aşteptare. Suportul fanilor le-a purtat pe aripile victoriei pe sportivele noastre, care - în prima repriză - au plătit ceva tribut emoţiilor şi, deşi s-au aflat la cârma jocului şi au condus permanent, s-au trezit egalate după ce conduseseră cu 3 goluri. Iulia Dumanska în poartă, dar mai ales jucătoarele din teren, care au suplinit cu brio marcajul strict făcut de adversare la Glibko, au reacţionat bine prin Alicia Fernandez, Cristina Florica, dar mai ales prin daneza Norgaard, care la 36-37 ani are destulă ştiinţă şi calmul de rigoare pentru a marca în momentele decisive. Ritmul jocului a fost unul de-a dreptul ameţitor, în care vâlcencele s-au remarcat prin tehnica în regim de viteză, pătrunderi şi execuţii surprinzătoare, iar adversarele au dat replica prin portarul Eckerle şi prin forţa aruncătoarelor de la 9 m. Totuşi, fetele noastre au încheiat prima parte a meciului în avantaj de 2 goluri.
Pauza şi Pera s-au dovedit a fi sfetnici buni pentru echipa noastră, în care a apărut în poartă sârboaica Marta Batinovic - de-a dreptul magistrală în câteva intervenţii cruciale - iar Samara da Silva s-a dezlănţuit, înscriind vreo 4 goluri care le-au lăsat mască pe fetele antrenorului danez Martin Albertsen. Noi am ratat primul atac, ne-au imitat nemţoaicele, după care a marcat Liscevic pentru 21-18. Apoi totul a început să meargă ca pe roate: 23-19 (min. 35), 25-20 (min. 38) şi 26-21 (min. 40), ajungând la un moment dat să conducem cu vreo 6 goluri. Atunci a intervenit o "eclipsă" de luciditate în rândul echipei noastre şi adversarele au redus diferenţa la 3 goluri, prin min. 50 (29-26), iar 10 minute mai târziu, graţie strângerii rândurilor, vâlcencele au revenit puternic şi, pe fondul oboselii echipei germane, au închis tabela la 7 goluri diferenţă, spre marea fericire a fanilor care le-au aplaudat minute în şir la final. Marcatoarele echipei noastre au fost Ann Grete Norgaard (7 goluri), Samara da Silva, Alicia Fernandez şi Asma El Ghaoui (câte 5 goluri), Kristina Liscevic (4), Marta Lopez şi Irina Glibko (fiecare câte 3 goluri) şi Cristina Florica (2 goluri). Viitorul meci al SCM Rm. Vâlcea va fi în deplasare, cu Brest Bretagne (Franţa), sâmbătă, începând cu ora 20.00.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It