Liderul a plecat învins de la Piteşti: FC Argeş - Turris Turnu Măgurele 3-2 (1-1)

# Au marcat: Buhăescu (min. 17 şi min. 65 - ambele din penalti), Motroc (min. 90+1)/Negruţ (min. 6), S. Pană (min. 88)

FC Argeş s-a apropiat la 3 puncte de locul 2 al clasamentului ocupat de UTA Arad după victoria de sâmbătă după-amiază, de pe propriul teren, cu Turris Turnu Măgurele, liderul ligii secunde, care în cele 8 etape disputate din acest tur de campionat nu cunoscuse gustul amar al înfrângerii. Echipa noastră s-a impus cu 3-2 la capătul unui meci interzis cardiacilor. Oaspeţii au deschis primii scorul după doar 6 minute prin Negruţ, care a profitat de o eroare colectivă a defensivei piteştene şi a trimis cu capul în plasă din centrarea lui Mitrea. Bucuria teleormănenilor nu a durat mult timp, pentru că FC Argeş a restabilit egalitatea prin Buhăescu care a transformat penaltiul scos de Blejdea. Până la finalul primului mitan, ambele echipe şi-au mai trecut în cont câte o mare ocazie de gol, argeşenii prin Blejdea, iar teleormănenii prin Negruţ. După revenirea de la cabine, FC Argeş a încercat desprinderea pe tabela de marcaj şi a jucat mult mai curajos ca în primul mitan, crescând treptat presiunea pusă pe adversar. Insistenţele piteştenilor s-au concretizat şi pe tabela de marcaj la jumătatea celui de-al doilea mitan. Grecu a scos o lovitură de pedeapsă care a fost transformată de Buhăescu, vârful argeşean realizând astfel dubla. După primirea golului, Turris nu a depus armele şi a încercat să restabilească egalitatea. Cu trei minute înainte de finalul timpului regulamentar, S. Pană a restabilit egalitatea cu o lovitură de cap din centrarea lui Paţurcă şi se părea că zarurile au fost aruncate, iar meciul se va îndrepta spre o remiză. Piteştenii au crezut în şansa lor până la final, iar Zeiţa Fortuna i-a surâs lui Vlad Motroc în primul minut al prelungirilor. Fundaşul echipei noastre şi-a pus în valoare talia pe care o are, s-a desprins din marcajul adversarului şi a trimis cu capul în plasă centrarea lui Şerban, deviată de Buhăescu. Scor final 3-2, rezultat în urma căruia FC Argeş urcă pe locul 6 al ierarhiei, cu cele 16 puncte acumulate, în aceste 9 etape. Piteştenii sunt la doar 3 lungimi în spatele celor de la UTA Arad care se situează pe locul 2, poziţie promovabilă în Liga I. Echipa noastră aşteaptă cu un moral bun meciul din runda viitoare, din deplasare, cu ASU Poli Timişoara, partidă programată sâmbătă, 5 octombrie, de la ora 14.00.

"Am avut atitudine şi am fost echipa mai bună"

Nicolae Dică, antrenorul echipei noastre, s-a declarat doar parţial mulţumit de jocul elevilor săi din meciul de sâmbătă, cu Turris Turnu Măgurele, câştigat de alb-violeţi cu 3-2. "O partidă pe care am început-o prost, fricoşi... Chiar dacă eu le cer jucătorilor să aibă curaj, să aibă încredere, nu am început bine jocul şi am primit şi acel gol. Important este că după aceea am am avut o reacţie bună şi am reuşit să punem stăpânire pe joc, să avem o posesie bună. Nu le-am mai dat celor de la Turris şansa să marcheze. Apoi, în ultimele 15 minute, eu le-am cerut să riscăm mai puţin, să încercăm să facem un joc mai simplu, să jucăm pe atacanţi. Din păcate, a venit iar o fază fixă şi am primit golul doi. Important este că am avut din nou reacţie şi am reuşit să marcăm încă o dată. Trebuie să-i felicit pe jucători pentru că au avut o atitudine bună. Asta îmi doresc de la ei la fiecare joc. Dacă vom elimina acele greşeli defensive pe care le facem din cauza tinereţii, vom arăta din ce în ce mai bine. După meciul de azi este important să luăm lucrurile pozitive. Nu am realizat nimic, am luat doar 3 puncte. Este important pentru moral că am bătut echipa de pe primul loc. Trebuie să fim concentraţi în continuare, să muncim mai mult decât am făcut-o până acum, să fim uniţi şi doar aşa putem să creştem de la meci la meci. Înainte de meciurile cu Chiajna şi Turris, multă lume spunea că nu o să luăm vreun punct. Iată că nu este aşa! Eu îmi văd de treaba mea, muncesc în continuare. Sunt omul care încerc să iau lucrurile pozitive de la oameni. Au fost persoane care m-au încurajat şi asta a contat pentru mine şi echipa mea", a spus Dică la conferinţa de presă de după meci.
Rezultatele rundei cu numărul 9 au fost acestea: FK Csikszereda - Universitatea Cluj 1-1; CSM Reşiţa - Farul Constanţa 2-1; Viitorul Pandurii Târgu Jiu - ASU Politehnica Timişoara 1-4; SCM Gloria Buzău - Concordia Chiajna 2-1; UTA Arad - Daco-Getica Bucureşti 6-0; Dunărea Călăraşi - Pandurii Târgu Jiu 4-0; FC Argeş - Turris Oltul Turnu Măgurele 3-2; Ripensia Timişoara - Sportul Snagov 3-1; Metaloglobus Bucureşti - Rapid 0-0. Marţi, de la ora 17.45 se va juca meciul Petrolul Ploieşti - CS Mioveni.
Clasament: 1. Turris Oltul Turnu Măgurele 22 p; 2. UTA Arad 19 p; 3. Gloria Buzău 19 p; 4. Rapid 17 p; 5. CS Mioveni 16 p; 6. FC Argeş 16 p; 7. Metaloglobus Bucureşti 14 p; 8. CSM Reşiţa 12 p; 9. Farul Constanţa 12 p; 10. Concordia Chiajna 12 p; 11. Ripensia Timişoara 11 p; 12. Petrolul Ploieşti 11 p; 13. Viitorul Pandurii Târgu Jiu 11 p; 14. Universitatea Cluj 10 p; 15. ASU Politehnica Timişoara 9 p; 16. FK Csikszereda 9 p; 17. Dunărea Călăraşi 9 p; 18. Daco-Getica Bucureşti 6 p; 19. Pandurii Târgu Jiu 5 p; 20. Sportul Snagov 1 p.
Programul etapei a X-a: Farul Constanţa - Sportul Snagov; CS Mioveni - FK Csikszereda; Pandurii Târgu Jiu - Petrolul Ploieşti; Daco-Getica Bucureşti - Dunărea Călăraşi; Rapid - UTA Arad; Concordia Chiajna - Metaloglobus Bucureşti; CSM Reşiţa - Viitorul Pandurii Târgu Jiu; ASU Politehnica Timişoara - FC Argeş; Universitatea Cluj - Ripensia Timişoara; Turris Oltul Turnu Măgurele - SCM Gloria Buzău.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It