Rezultatele şaisprezecimilor de finală ale Cupei României

Joi s-au desfăşurat ultimele patru jocuri din faza şaisprezecimilor de finală. Primul meci al zilei a fost şi cel în care s-a înregistrat cel mai surprinzător rezultat din această ediţie a Cupei României. Sănătatea Cluj, formaţie din Liga a III-a, a depăşit-o pe FC Viitorul, echipa care în urmă cu câteva luni ridica trofeul. Laurenţiu Rus a deschis scorul în minutul 13, iar "viruşii verzi" au reuşit să păstreze rezultatul până la final! Sepsi Sfântu-Gheorghe nu a avut vreo emoţie în deplasarea de la Timişoara şi a tranşat repede duelul cu Ripensia. Carnat, Moussa şi Flores au înscris în prima repriză, iar la pauză oaspeţii au condus cu 3-1. Pentru gazde a marcat Toma. Până la final, tabela s-a mai modificat o singură dată, când Adebanjo a făcut 4-1 pentru Sepsi. Fotbal Club Rapid a sperat să dea lovitura şi să treacă de Politehnica Iaşi. Partida s-a jucat la Buzău, însă suporterii rapidişti au făcut ca formaţia alb-vişinie să se simtă ca acasă. Formaţia din eşalonul secund a fost mai periculoasă în prima repriză, dar nu a reuşit să puncteze pe tabelă. Balanţa s-a înclinat în direcţia ieşenilor în min. 66, când Andrei Cristea a obţinut un penalti, fază în urma căreia Bonnin a văzut şi cartonaşul roşu, pe care tot el l-a transformat. Rapid nu a avut puterea să revină în inferioritate, iar ieşenii au ajuns în optimile de finală. Ultimul meci din faza şaisprezecimilor s-a disputat la Voluntari, unde Metaloglobus a întâlnit-o pe FCSB. Roş-albaştrii au început bine, iar Moruţan l-a învins pe Gavrilaş cu un şut frumos de la 20 de metri. Cu câteva minute înainte de pauză, Dennis Man, revenit după o accidentare, a înscris şi el după o pasă a aceluiaşi Moruţan.
Rezultatele partidelor din faza şaisprezecimilor de finală au fost acestea: Flacăra Horezu - Astra 0-2; Foresta Suceava - Gaz Metan Mediaş 2-1; UTA Arad - Dinamo 1-3; Metalul Buzău - AFK Csikszereda 1-0; Turris-Oltul Turnu Măgurele - Academica Clinceni 2-3; Concordia Chiajna - FC Voluntari 2-3; U Craiova 1948 (Mititelu) - Universitatea Cluj 2-3 (după prelungiri); Chindia Târgovişte - AFC Hermannstadt 0-1; CS Făurei - CS Mioveni 1-5; Industria Galda - Petrolul Ploieşti 0-1; CSM Reşiţa - Universitatea Craiova 0-1; FC Botoşani - CFR Cluj 2-2 (4-2, după lovituri de departajare); Ripensia Timişoara - Sepsi OSK Sf. Gheorghe 1-4; Sănătatea Cluj - Viitorul Constanţa 1-0; Rapid - Politehnica Iaşi 0-1 şi Metaloglobus Bucureşti - FCSB 0-2.