"Arbitrii să nu-şi bată joc de munca noastră!": Concordia Chiajna - FC Argeş 1-1 (1-1)

# Au marcat: Batin (min. 42)/Motroc (min. 15).

FC Argeş a obţinut un punct în deplasarea de sâmbătă după-amiază, de la Concordia Chiajna, adversar care şi-a propus ca obiectiv revenirea în Liga I la finalul acestei ediţii de campionat. Ilfovenii şi argeşenii au terminat la egalitate, 1-1, un meci care a avut nerv şi un ritm destul de bun. Încă din primele minute ale partidei, Chiajna a avut o mare ocazie de gol, însă Ivanovici a nimerit bara laterală. Câteva minute mai târziu, acelaşi Ivanovici nu l-a putut învinge pe Agachi din interiorul careului. Replica echipei noastre a venit prin Buhăescu, care l-a pus la grea încercare pe Greab. Alb-violeţii au deschis scorul după un sfert de oră prin Vlad Motroc, care a trimis cu capul în plasă o lovitură de colţ executată de Muşat. Chiajna a avut şansa să restabilească egalitatea dintr-o lovitură de pedeapsă scoasă de Paul Batin, care l-a păcălit pe centralul Mircea Ardelean căzând spectaculos în careu după un aşa-zis contact cu Motroc. Atacantul ilfovenilor a executat foarte slab, iar portarul Sebastian Agachi a reuşit să apere şutul acestuia. Concordia Chiajna a restabilit egalitatea până la pauză prin acelaşi Batin, care s-a revanşat pentru penaltiul ratat. În partea secundă a întâlnirii, FC Argeş a avut multe momente în care a pus presiune pe adversar şi a încercat să dea lovitura. Brînzan şi Motroc au irosit cele mai mari ocazii ale echipei noastre, în timp ce replica gazdelor a fost dată de Tîrcoveanu şi Bari. Acest 1-1 este un rezultat echitabil pentru ambele formaţii, având în vedere felul în care s-au desfăşurat ostilităţile în teren. În urma acestei remize, FC Argeş a rămas pe locul 6, cu cele 13 puncte acumulate în aceste 8 runde jucate şi la 3 lungimi de UTA Arad, ocupanta locului secund.

Concluziile lui Dică după remiza cu Chiajna

Nicolae Dică, antrenorul echipei noastre, consideră că FC Argeş este dezavantajată de arbitri în mod constant: "A fost un meci frumos pentru Liga a II-a, cu multe faze de poartă. Consider că am dominat jocul astăzi, am avut o posesie foarte bună faţă de cei de la Chiajna, chiar dacă ei au jucători care au foarte multe meciuri în Liga 1. Noi suntem o echipă care încercăm să avem posesie bună şi să ne creem ocazii de a marca. Din păcate, marcăm prea puţin faţă de ocaziile pe care le avem, dar în timp cred că o să remediem această problemă. Păcat că acest joc a fost stricat şi de aceşti arbitri... Au trecut opt etape, iar eu nu am vorbit până în acest moment de arbitraj. Astăzi nu am cum să nu vorbesc de arbitraj, pentru că am avut patru penaltiuri până acum neacordate. Primim gol din ofsaid, penalti contra noastră care nu a fost... Oamenii trebuie să înţeleagă că suntem o echipă în formare şi nu trebuie să-şi bată joc de munca noastră. Eu vorbesc doar de ce se întâmplă cu noi. Acum două etape primim gol cu mâna, eu ce să cred?... Şi noi muncim în fiecare zi, şi noi suntem contestaţi, iar cei care arbitrează ar trebui să se gândească şi la acest lucru. Rezultatul este unul pozitiv. Eu îmi doream să câştigăm, dar având în vedere valoarea adversarului, sunt mulţumit şi cu acest punct", a spus Dică la microfonul Digi Sport.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It