Eliminare din Cupa României: Flacăra Horezu - FC Argeş 2-1 (1-0)

# Au marcat: Mansour (min. 26), Cristi Munteanu (min. 90)/Blejdea (min. 81).

FC Argeş a fost eliminată miercuri seară din Cupa României după ce a pierdut cu 1-2 confruntarea din deplasare cu Flacăra Horezu, din turul IV al acestei întreceri. Formaţia de Liga a III-a s-a dovedit a fi o nucă extrem de tare pentru alb-violeţi, care nu au reuşit să treacă în faza următoare a competiţiei de acest adversar de eşalon inferior care are în componenţă mulţi jucători experimentaţi trecuţi prin primele două ligi ale fotbalului românesc. Gazdele au reuşit să deschisă scorul în min. 26 prin fostul atacant al Timişoarei, Gueye Mansour, care a marcat cu capul, din interiorul careului, în urma unei faze fixe. Replica echipei noastre a venit prin Buhăescu, care nu l-a putut învinge pe portarul Flacărei din poziţie ideală. O bună şansă de gol a avut şi mijlocaşul Nini Popescu, însă acesta a trimis direct în zid din lovitură liberă de la 16 m. La jumătatea părţii secunde, acelaşi Mansour putea face dubla, însă lovitura sa de cap nu a prins cadrul porţii. Piteştenii au restabilit egalitatea cu aproape zece minute înainte de final prin Blejdea, care a finalizat cu un şut la colţul lung, o combinaţie cu Panait. Când centralul partidei se pregătea să fluiere finalul celor 90 minute, iar spectatorii prezenţi aşteptau cele două reprize suplimentare de prelungiri, Horezu a dat lovitura prin Cristi Munteanu. În urma unei lovituri libere, căpitanul vâlcenilor s-a înălţat peste defensiva piteşteană şi a trimis cu capul în plasă! S-a terminat 2-1 pentru Flacăra Horezu, rezultat în urma căruia FC Argeş a părăsit prematur competiţia KO, şi nu într-un mod tocmai plăcut. Prezent astăzi la conferinţa de presă săptămânală, Nicolae Dică n-a exclus posibilitatea de a renunţa la postul de manager general al clubului. O decizie urma să fie luată în această seară, după o discuţie cu patronatul. Vom reveni cu amănunte!