Andrei Prepeliţă a revenit la FC Argeş!

În cursul dimineţii de vineri, FC Argeş a mai perfectat încă un transfer şi a ajuns la 16 jucători aduşi în această vară. Echipa noastră a ajuns la o înţelegere cu Andrei Prepeliţă care practic s-a reîntors la "prima dragoste". Mijlocaşul în vârstă de 33 ani a semnat cu gruparea din Trivale un contract valabil până în iarnă, cu drept de prelungire. Experimentatul fotbalist s-a pregătit cu echipa noastră timp de aproape două luni şi a fost folosit de antrenorul Nicolae Dică în mai multe meciuri de verificare. Andrei Prepeliţă este cel mai sonor nume care va evolua în acest sezon sub comanda lui Nicolae Dică. Prepeliţă a început fotbalul la Unirea Slobozia, iar apoi s-a transferat la juniorii lui FC Argeş. Pentru echipa de seniori a clubului FC Argeş a mai jucat în perioada 2002-2007. A îmbrăcat tricoul alb-violet în 120 partide, 112 în campionat şi 8 în Cupa României, reuşind să înscrie 11 goluri. Cele mai importante performanţe le-a realizat alături de Steaua Bucureşti, unde şi-a trecut în palmares nu mai puţin de 5 trofee (3 campionate, o Cupă a României şi o Supercupă a României). Al 6-lea trofeu din CV-ul său a fost cucerit în Bulgaria, cu Ludogoreţ (campionatul). A strâns, de-a lungul carierei, 24 selecţii la naţionalele de juniori şi tineret al ţării şi 13 la naţionala de seniori.
În această vară, cu alb-violeţii au mai semnat fundaşii Robert Dănescu şi Denis Brînzan, atacantul Andrei Blejdea, toţi trei de la Pandurii Târgu Jiu, portarul Sebastian Agachi, venit sub formă de împrumut de la Viitorul Constanţa, mijlocaşul central David Angelo Cocian, de la Unirea Tăşnad, fundaşii Nicolae Muşat şi Vlad Motroc, de la Daco Getica Bucureşti, mijlocaşul Răzvan Matiş, de la Viitorul Constanţa, mijlocaşul Paul Szecui, de FCSB, mijlocaşul Antonio Stan, de la Unirea Bascov, mijlocaşul Nini Popescu, de la Petrolul Ploieşti, fundaşul Grigore Turda, portarul Răzvan Ducan, venit sub formă de împrumut de la FCSB, mijlocaşul Robert Grecu de la Astra Giurgiu şi fundaşul stânga Kevin Moihedja. Clubul FC Argeş îi urează lui Andrei Prepeliţă tradiţionalul "Bine ai revenit!" şi îi doreşte rezultate cât mai bune în tricoul alb-violet.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It