România a pierdut cu 1-2 meciul cu Spania, din preliminariile C.E.

Joi, pe Arena Naţională, selecţionata de fotbal condusă de Cosmin Contra a pierdut cel mai important meci din acest an. Ibericii au reuşit prima victorie pe teren mioritic, sunt lideri detaşaţi în grupa noastră, adunând 15 puncte (maximul ce se putea realiza) şi s-au plasat la 5 distanţă de Suedia, ocupanta locului secund, care a făcut praf în deplasare Insulele Feroe, punctând de patru ori. România a căzut două locuri şi a ajuns pe 4, căci Norvegia a bătut Malta la Oslo cu 2-0 şi are 8 puncte, cu unul mai mult decât noi. Contra a mizat pe următoarea formulă de echipă: Tătăruşanu - Benzar, Chiricheş, Nedelcearu, Grigore, Toşca - Marin, Stanciu (Ianis Hagi, min. 63), Deac (Maxim, min. 72) - Keşeru (Fl. Andone, min. 55), Puşcaş. În replică, antrenorul debutant al adversarei, Robert Moreno, a pornit cu Kepa - Jesus Navas, Ramos, Llorente, Jordi Alba - Saul, Sergio Busquets, Fabian Ruis - Rodrigo, Paco Alcacer şi Ceballos. Deşi selecţionerul nostru a făcut apel la curaj, a optat pentru o tactică ultradefensivă, în care cei 5 fundaşi s-au cam călcat pe picioare în prima repriză şi au fost uşor depăşiţi de spanioli încă din startul partidei. "Îngerul păzitor" Tătăruşanu ne-a salvat de un dezastru, căci mijlocaşii noştri au fost ca nişte mimoze şi, practic, n-au prea existat în economia jocului cel puţin în prima repriză, făcându-se pur şi simplu de râs prin pasele greşite şi prin teama cu care se ascundeau de minge. Stanciu şi Răzvan Marin păreau încălţaţi cu ghete cu 5 numere mai mici, iar Deac a fost de-a dreptul catastrofal prin penaltiul provocat la atacul imprudent asupra lui Ceballos, din min. 27. Sergio Ramos a executat perfect lovitura acordată şi a deschis scorul. În faţă a contat doar Puşcaş, cel care a hărţuit de unul singur apărarea iberică, deoarece Keşeru părea rătăcit printre castraveţii bulgăreşti. În acest context, în prima repriză meciul s-a jucat cam între adversari şi bravul Tătăruşanu, care a apărat cel puţin 5 baloane pe care scria gol.
Repriza a doua a debutat şi mai prost, căci în min. 47 ni s-a făcut o demonstraţie de tiki-taka, Benzar şi întreaga apărare a rămas uluită şi Pablo Alcacer a înscris pentru 0-2. Contra s-a dezmeticit greu şi abia după 8 minute a făcut prima mişcare, înlocuind "mâna moartă" Keşeru şi schimbând strategia, urcându-l pe Chiricheş în linia de mijloc. Florin Andone a colaborat perfect cu Puşcaş şi la una dintre puţinele incursiuni ale lui Benzar în banda dreaptă, centrarea sa a fost reluată cu capul de vârful nostru de atac la coechipierul recent transferat la Galatasaray, care l-a învins printr-o altă lovitură cu capul pe Kepa, reducând proporţiile scorului la 1-2. Intrarea lui Ianis Hagi în locul lui Nicuşor Stanciu a înviorat oarecum jocul nostru şi la o pasă trimisă în adâncime către Puşcaş, acesta s-a năpustit spre poarta spaniolă, fiind faultat la marginea careului de 16 m de către Llorente, care a fost eliminat din joc. Lovitura liberă a fost executată slab de Ianis Hagi, dar spaniolii, care au un lot evaluat la 1,1 miliarde euro, au început să tragă pervers de timp, semn că se temeau de băieţii noştri care însumau doar 87 milioane. Numai că Maxim, cel ce i-a luat locul lui Deac, n-a fost cu ceva peste şi a dăruit câteva mingi bune de contraatac adversarilor, ce nu s-au sfiit să atace şi în inferioritate numerică. Totuşi, cele mai mari ocazii de gol le-am avut tot noi, prin Puşcaş, al cărui cap a fost respinsă în lateral stânga de Kepa în min. 90+1, şi imediat prin Grigore, care a reluat peste poartă balonul respins. Adevărul este că selecţionata Spaniei ne-a fost superioară la toate capitolele, având posesie de 68% şi 10-3 la şuturile pe poartă. Avem pretenţii nejustificate de la echipa noastră, care nu are deocamdată un lider adevărat în teren. Am văzut un meci început prost de temătorii noştri jucători - în mare majoritate - care s-a terminat binişor, ceea ce poate fi un pericol, căci unii ne văd capabili să punem probleme puternicilor lumii fotbalului internaţional. În fapt, la ora actuală suntem departe de marea performanţă. Notă de trecere puteau primi după meciul de joi puţini dintre jucătorii lui Contra, şi i-am numi pe Tătăruşanu, Puşcaş şi, parţial, pe Fl. Andone. Ceilalţi, în mare majoritate, au fost "varză" circa 70 minute şi trebuie să se ruşineze pentru prestaţiile jalnice în tricoul naţionalei. Ei se puteau, totuşi, revanşa cu Malta, în meciul programat la Ploieşti, astăzi, de la ora 19.00...