Victorie obţinută cu mari emoţii: FC Argeş - Pandurii Târgu Jiu 2-1 (1-0)

FC Argeş a obţinut luni seara a treia victorie din acest tur de campionat după ce a învins cu 2-1, pe propriul teren, pe Pandurii Târgiu Jiu, una dintre formaţiile care au ca obiectiv evitarea retrogradării. Deşi se aşteptau să se impună mult mai clar în disputa cu gorjenii, alb-violeţii au avut mult de furcă cu un adversar în mare foame de puncte, care a venit la Piteşti să-şi vândă cât mai scump pielea. Piteştenii au început foarte bine partida şi au deschis scorul în min. 17 prin mijlocaşul Cătălin Barbu, care a trimis cu capul în poarta apărată de Mihai Cotolan. Echipa noastră putea intra la cabine cu un avantaj mai consistent, însă Cătălin Barbu şi Tofan au ratat din poziţii ideale. După pauză, FC Argeş a încercat desprinderea decisivă pe tabela de marcaj, însă portarul Pandurilor, în zi de graţie, a ieşit din nou în evidenţă cu paradele sale. Contrar cursului jocului, Pandurii a restabilit egalitatea în urma unei faze fixe care nu anunţa nimic. Vişan a trimis în careu din lovitură liberă, iar Robert Bratu, scăpat din marcaj, a trimis în plasă din câţiva metri. Bucuria gorjenilor nu a durat decât foarte puţin timp. Cătălin Barbu a realizat "dubla", tot cu o lovitură de cap şi tot în urma unei centrări de manual. Pandurii a avut şansa să restabilească egalitatea pe finalul întâlnirii, însă Sebastian Agachi a reuşit să scoată de la vinclu şutul lui Vasilescu, de la marginea careului. În minutele de prelungire, oaspeţii au rămas în inferioritate, după ce Robert Bratu a primit direct cartonaşul roşu pentru un henţ în careu, însă această eliminare nu a mai contat. În urma acestei victorii, FC Argeş a urcat pe locul 7 în clasament, cu cele 9 puncte acumulate în 5 etape. Următorul meci al echipei noastre este programat sâmbătă, de la ora 13.30, în deplasare cu Daco Getica Bucureşti.

Caseta tehnică

FC Argeş: Agachi - Tofan, Motroc, Şerbănică, Muşat - Şerban (min. 78 Buhăescu), Brînzan - Grecu (min. 65 N. Popescu), Matiş, Năstăsie (cpt., min. 78 Blejdea) - Barbu. Rezerve neutilizate: Ducan - Panait, Dănescu, Turda. Antrenor: Nicolae Dică.
Pandurii: Cotolan - Chiş, Oiţă (cpt.), Bratu, Vişan - Lu Yuefeng, Trancă - Du Ho Kim (min. 76 Vasilescu), Şendroiu (min. 83 Nichifor), Rasoveanu (min. 65 Filip) - P. Popescu. Rezerve neutilizate: Dinu - Erhard, Nic. Cotolan. Antrenor: Adrian Bogoi. Eliminat: Bratu 90+1' (roşu direct).
Arbitru: Claudiu Marcu (Constanţa). Asistenţi: Cătălina Marilena Nan (Alexandria), Roxana Ivanov (Bucureşti). Rezervă: Eduard Ioniţă (Galaţi). Observatori: Teodora Albon (Cluj), Mircea Bucur (Târgu Mureş).

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It