Cupa de Vară a ajuns în fazele finale

Duminică au continuat partidele din fazele superioare ale întrecerii găzduite de cele patru terenuri de la Baza Tenis Club Curtea de Argeş. Sub ochii vigilenţi ai arbitrului desemnat de FRT să împartă dreptatea, piteşteanul Iordache Giban şi ai directorului turneului, prof. Gheorghe Borţan, tinerii sportivi au dat tot ce era mai bun, în ciuda caniculei care a lovit în aceste zile şi Primul Oraş Regal al României. Aşa cum v-am informat şi în ediţia anterioară, turneul se dispută în perioada 10-14 august la categoriile de vârstă de 10, 12 şi 14 ani - feminin şi masculin şi 16 ani - masculin şi este prevăzut în calendarul Federaţiei Române de Tenis la categoria 1, 2 la categoria de vârstă de 14 ani.
Fără a mai pierde timpul, vă spunem că la 10 ani fete s-a jucat în sistem turneu final, iar Andreea Kurta a învins-o în primul meci pe Elena Băjan cu 4-0, 4-2, fiind imitată de Ilinca Măniţă, care a trecut de Karina Bratu cu un dublu 4-0. Kurta a reuşit să treacă şi de Băjan cu 4-0, 4-2, iar în finala pentru locul I a învins-o şi pe localnica Măniţă, scor 4-2, 4-0, cea care a trebuit să se mulţumească cu locul secund. În finala pentru locul al treilea, Elena Băjan a trecut de Karina Bratu cu un dublu 4-1. La categoria 10 ani băieţi, fav. nr. 1, Andrei Iliescu (ACS AT Rm. Vâlcea) a obţinut trei victorii din tot atâtea posibile în turneul final: 4-1, 4-2 cu fav. nr. 2 Denis Cucu (TC Curtea de Argeş), 4-0, 4-0 cu Ştefan Chelărescu (TC Rm. Vâlcea) şi 4-1, 4-2 cu Rareş Stanciu (CSS Ploieşti). Denis Cucu a reuşit două victorii, la Rareş Stanciu, scor 5-4(5), 4-2 şi la Ştefan Chelărescu, scor 4-1, 4-1, iar locul al treilea a fost ocupat de Rareş Stanciu, care a trecut cu 4-1, 2-4, 10-2 de Ştefan Chelărescu, ocupantul ultimului loc.
Continuăm cu 12 ani feminin, unde am înregistrat în semifinale următoarele rezultate: Samira Rusei (fav. nr. 1, LPS-CSS Piteşti) - Daria Cristescu (fav. nr. 4, TC Curtea de Argeş) 6-0, 6-1 şi Alexia Bojin (CS Kofe) - Andrada Moater (fav. nr. 2, MS Team Bucureşti) 6-3, 6-0. Finala Rusei - Bojin urma să se joace ieri. La 12 ani masculin, în semifinale, Mihnea Stanciu (fav. nr. 1, LPS-CSS Piteşti) l-a întâlnit pe Florin Luca Pîrvu (fav. nr. 3, TC Curtea de Argeş), de care a trecut cu un dublu 6-0. Ioan Alexandru Măniţă (fav. nr. 2, TC Curtea de Argeş) - Rafael Marin (Racheta Campionilor) a fost cea de a doua semifinală, încheiată cu victoria localnicului, scor 6-3, 0-6, 7-5. În finală, Mihnea Stanciu şi-a continuat parcursul de regularitate şi l-a spulberat şi pe Ioan Alexandru Măniţă cu un dublu 6-0!
La categoria 14 ani fete, fav. nr. 1, Elena Coca (TC Rm. Vâlcea) a acumulat trei victorii: 7-6(5), 6-1 cu Ştefania Simion Bicuţ (ACS Hidro), 6-1, 6-0 cu Ioana Ştefan (fav. nr. 2, TC Curtea de Argeş) şi 6-0, 6-2 cu Ilinca Pleantă (Capela Rm. Vâlcea). Pe locul secund s-a clasat Bicuţ, cu două victorii (6-4, 7-5 cu Ştefan şi 6-4, 6-2 cu Pleantă), iar ultima treaptă a podiumului a fost ocupată de Ştefan, care a trecut de Pleantă cu 4-6, 6-3, 7-5. Continuăm cu băieţii de 14 ani, acolo unde Robert Gigică (fav. nr. 1, TC Rm. Vâlcea), nu a avut adversar şi a obţinut şi el trei victorii: 6-1, 6-1 cu Ciprian Florincaş (fav. nr. 2, UTA Arad), 6-0, 6-0 cu Robert Dan (ACS Hidro) şi 6-0, 6-1 cu Alexandru Radu (Palatul Copiilor Piteşti). Pe locul secund s-a clasat Florincaş, cu victorii la Dan (6-0, 6-0), respectiv la Radu (6-0, 6-0 retragere medicală), iar pe ultima treaptă a podiumului a urcat Dan (victorie cu 6-0, 6-4 la Radu).
Încheiem cu 16 ani băieţi, acolo unde s-a înregistrat cea mai mare surpriză a turneului final: Deian Pană (Spartan Tenis Club) le-a luat faţa favoriţilor nr. 1 şi 2, respectiv Mihai Pleantă (TC Rm. Vâlcea) şi Mihai Stanciu (CSS Ploieşti) şi a câştigat turneul. Rezultatele sale au fost acestea: 6-0, 6-2 cu Pleantă, 5-7, 6-4, 6-1 cu Stanciu şi 6-0, 6-0 cu Ioan Ispăşescu (AS Piteşti). Pe locul secund s-a clasat Pleantă, după victoriile cu 6-3, 6-0 (retragere medicală) la Stanciu şi 6-0, 6-0 cu Ispăşescu, iar pe podium a urcat şi Stanciu, care a trecut de Ispăşescu cu un dublu 7-5. În ediţia următoare vom reveni cu rezultatele complete!
Organizatorul Cupei de Vară este Tenis Club Curtea de Argeş. Partenerul oficial al turneului este Dr. Oetker Romania. Sponsorii ediţiei 2019 sunt: Păstrăvăria Brătioara, Vodafone, Steinel, Euro Tehno Group, Karcher, Annabella, Râureni, Hotel Posada, Consiliul Local Curtea de Argeş şi Consiliul Judeţean Argeş. Parteneri media: Radio Argeş Expres şi Ziarul Argeş Expres. Promotorul turneului este SCG - Smart Corporation Group.