Victorie la scor de neprezentare pentru FC Argeş - Blejdea, one man show!

FC Argeş a obţinut duminică după-amiază prima victorie din acest tur de campionat. Echipa noastră s-a impus la scor de neprezentare în deplasarea de la Sportul Snagov prin tripla reuşită de Andrei Blejdea. Mijlocaşul adus în această vară de la Pandurii Târgu Jiu a fost omul meciului, realizând un hat-trick de senzaţie. Încă din primele minute ale meciului, echipa noastră a pus presiune pe adversar iar ocaziile de gol nu au întârziat să apară. Rând pe rând, Năstăsie, Şerban, Buhăescu, Şerbănică şi Blejdea au fost foarte aproape de deschiderea scorului, însă au greşit ţinta. Când defensiva ilfovenilor părea să cedeze, portarul Vreme a fost salvat de bară. După revenirea de la cabine, piteştenii s-au dezlănţuit şi au reuşit deschiderea scorului prin Andrei Blejdea, care nu l-a mai iertat pe goalkeeper-ul Snagovului. Tot Blejdea a adus liniştea în tabăra alb-violeţilor, după ce a reuşit dubla cu aproape un sfert de oră înainte de finalul timpului regulamentar. Mijlocaşul venit de la Pandurii în această vară a închis tabela cu un şut la colţul scurt. În urma acestei victorii, FC Argeş a făcut uitat eşecul din prima etapă cu Ripensia Timişoara şi poate pregăti în linişte derby-ul cu Universitatea Cluj, partidă programată sâmbătă, 17 august 2019, de la ora 15.30, pe Stadionul "Nicolae Dobrin".

Caseta tehnică

Sportul Snagov: Vreme - Neacşu, Apostol, Poştoarcă, Novac - Răileanu, Roşu (min. 71 Ghidurea), Stoica (cpt.) - Safsaf, Mirică (min. 56 Rusu), Bucur. Rezerve neutilizate: Micle, Ristea, Dorobanţu, Cubleşan, Ilie. Antrenor: Valeriu Răchită.
FC Argeş: Agachi - Dănescu, Vişa, Şerbănică, Muşat - Panait, Şerban - Nini Popescu, Năstăsie (cpt., min. 79 Matiş), Blejdea (min. 83 Brînzan) - Buhăescu (min. 74 Barbu). Rezerve neutilizate: Ducan, Motroc, Szecui, Oancea. Antrenor: Nicolae Dică.

"Aveam nevoie de această victorie"

La finalul partidei cu Sportul Snagov, câştigată de alb-violeţi cu 3-0, antrenorul lui FC Argeş s-a declarat mulţumit de jocul elevilor săi. Tehnicianul echipei noastre consideră că piteştenii meritau să se impună la o diferenţă mult mai mare având în vedere numărul mare de ocazii pe care şi le-au creat. Dică susţine că băieţii săi aveau nevoie de acest succes pentru a avea un moral bun în derby-ul de sâmbătă, de pe propriul teren, cu Universitatea Cluj: "Sunt mulţumit pentru ca am reuşit să învingem cu 3-0, dar puteam să marcăm mult mai multe goluri având în vedere numărul de ocazii. Felicit jucătorii pentru meci şi pentru că au avut o reacţie bună după înfrângerea din prima etapă cu Ripensia Timişoara. Aveam nevoie de această victorie, pentru că ne aşteaptă un meci greu cu Universitatea Cluj".

Fotbal Club Argeş Piteşti

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It