Victorie în ultimul amical: FC Argeş - Metaloglobus Bucureşti 3-1 (0-1)

FC Argeş a încheiat cu o victorie perioada de pregătire din această vară. Echipa noastră a reuşit să se impună cu 3-1 în confruntarea de sâmbătă după-amiază, de pe propriul teren, cu Metaloglobus Bucureşti. Meciul a avut două reprize distincte, prima mai echilibrată, cu un plus în partea oaspeţilor în privinţa numărului de ocazii, iar cea de-a doua, la discreţia alb-violeţilor, care în afară de cele trei goluri, şi-au mai trecut în cont şi alte oportunităţi de a mai marca. Bucureştenii au deschis scorul încă din primele minute prin Sota, care a profitat de imprecizia lui Agachi şi a trimis în plasă, din interiorul careului. Piteştenii au forţat egalarea până la pauză, iar cele mai mari oportunităţi le-au avut Buhăescu şi Vişa.
Muştruluiţi la cabine de Nicolae Dică, jucătorii de la FC Argeş au revenit pe teren mult mai motivaţi. Buleică a restabilit egalitatea la câteva minute de la reluarea partidei, iar Buhăescu i-a adus pe piteşteni în avantaj cu 20 minute înainte de final. Acelaşi Buhăescu a realizat "dubla" după ce a fost servit perfect de Năstăsie. Pe finalul întâlnirii, Metaloglobus a ratat şansa de a reduce din handicap, portarul Robert Popa reuşind să apere penaltiul executat de Ovidiu Herea. Buhăescu a fost foarte aproape de a realiza "tripla", însă şutul său s-a oprit în bara laterală.
Pentru piteşteni, meciul cu Metaloglobus a fost al şasea amical din această perioadă precompetiţională, trupa lui Dică având un bilanţ de trei victorii şi trei remize. FC Argeş a terminat la egalitate, 0-0 cu Chindia Târgovişte, 1-1 cu Concordia Chiajna şi Turris Turnu Măgurele şi s-a impus cu 3-0 în faţa celor de la Progresul Spartac Bucureşti, cu 4-2 împotriva celor de la FC Pucioasa şi cu 3-1 în disputa cu Metaloglobus Bucureşti. Argeşenii au moralul bun înaintea meciului de campionat cu Ripensia Timişoara, programat marţi, 6 august, de la ora 19.30, pe Stadionul "Nicolae Dobrin".
Caseta tehnică:
FC Argeş: Agachi - Dănescu, Turda, Vişa, Muşat - Panait, Brînzan, Şerban, Barbu - Buhăescu, Blejdea. Rezerve: Popa, Buleică, Tavi Popescu, Prepeliţă, Tofan, Şerbanică, Năstăsie, Nini Popescu, Oancea, Szecui. Antrenor: Nicolae Dică.
Metaloglobus: Gavrilaş - Coman, Plămadă, Lung, Sava - Sota, Ghenovici, Chiriac, Duminică - Ovidiu Herea, Ciocîlteu. Rezerve: Nedelcovici, Ciubotariu, Staris, Cazan, Lungu, Banu, Claudiu Herea, Vîlceanu, Dicu, Ionică. Antrenor: Marius Măldăraşanu.

"Am arătat că suntem o echipă competitivă"

Nicolae Dică, managerul lui FC Argeş s-a declarat mulţumit în mare măsură de evoluţia elevilor săi din amicalul cu Metaloglobus Bucureşti, câştigat de alb-violeţi cu 3-1. Tehnicianul echipei noastre a identificat plusurile, dar şi minusurile pe care le are FC Argeş înaintea startului noului sezon: "O partidă bună făcută de noi, mai ales repriza a doua consider că a fost una foarte bună. Am început jocul prost, pentru că am făcut acea greşeală soldată cu gol. Agachi a vrut să dribleze pe 6 metri, dar este un copil şi trebuie să înveţe din greşelile pe care le face. Sperăm să nu se mai repete la meciurile oficiale. Prima repriză a fost una în care am dominat jocul, am avut o posesie bună, dar am suferit în ultimii 25 metri, unde nu am reuşit să ne creăm multe ocazii. Nu am luat acţiuni individuale unu contra unu. Am jucat şi un sistem nou faţă de meciurile anterioare. Am vrut să văd şi în 4-3-1-2 cum ne descurcăm. Apoi, în repriza a doua am făcut şi cele două schimbări. Am reuşit să marcăm 3 goluri şi ne-am mai creat încă 4-5 ocazii clare de a marca. Am avut o posesie bună, am reuşit să luăm acţiuni unu contra unu în ultimii 25 metri. Sunt mulţumit de ce s-a întâmplat în mitanul secund".

"E diferenţă mare între meciurile amicale şi cele oficiale"

Chiar dacă FC Argeş nu a cunoscut gustul amar al înfrângerilor în meciurile de verificare din această vară, Nicolae Dică le cere elevilor săi să rămână cu picioarele pe pământ: "Suntem la un nivel bun pentru momentul în care suntem acum, dar trebuie să ne gândim că au fost doar jocuri amicale. Vor veni şi meciurile oficiale, iar atunci apare şi presiunea rezultatului. Este diferenţă mare între jocurile amicale şi cele oficiale. Şi astăzi am întâlnit o echipă bună, cu jucători cu mare experienţă, care au avut multe meciuri în Liga I şi am arătat că suntem o echipă competitivă. Trebuie să facem acest lucru şi în campionat şi să reuşim să ne impunem jocul".

"Am făcut un grup bun"

Dică spune că, în proporţie de 90%, lotul cu care va începe noul sezon este conturat: "Cu siguranţă îmi mai doresc să aducem măcar doi jucători cu experienţă, dar ştiţi şi voi că este foarte greu. Mareu am spus acest lucru... Dacă voi reuşi să-i aduc, OK; dacă nu, vom merge cu jucătorii pe care îi avem, aceşti tineri în care eu am încredere, dar trebuie să avem răbdare cu ei! Sunt jucători născuţi '96, '97, '99, 2000 şi 2003. Am făcut un grup bun aici şi, cu siguranţă, această echipă va arăta foarte bine în timp".

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It