România, o medalie de aur şi una de bronz la Cupa Mondială de Canotaj III de la Rotterdam!

România a câştigat două medalii în a treia etapa de Cupă Mondială, eveniment găzduit de circuitul de regate Willem Alexander Baan de la Rotterdam. A treia etapă de Cupă Mondială din acest an a reunit sportivi din 42 ţări şi a fost ultimul mare eveniment înainte de Campionatul Mondial de Canotaj de la Linz-Ottensheim, Austria. Acesta va avea loc la sfârşitul lunii august şi va fi o etapă decisivă în calificările pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo 2020. La Cupa Mondială de Canotaj III de la Rotterdam România a câştigat aurul în proba feminină de dublu vâsle (W2X). Sportivele Nicoleta Ancuţa Bodnar şi Simona Genina Radiş au reuşit să se impună cu timpul de 7:58:39 în faţa echipelor din Australia şi Canada, care au ocupat locurile doi şi trei. Ţara noastră a câştigat bronzul în finala probei femine de patru rame (W4-) prin echipajul format din Ioana Vrânceanu, Viviana Iuliana Bejinariu, Mădălina Bereş şi Denisa Tivlescu. Primele poziţii ale podiumului în această probă au fost ocupate de echipajele din Australia şi Danemarca.
În clasamentul general la Cupa Mondială 2019, România a acumulat 54 puncte şi ocupă poziţia a opta, înaintea Statelor Unite, Canadei şi a Danemarcei. Pe primul loc după cele trei etape de Cupă Mondiala se situează Australia, urmată de Noua Zeelandă şi China. Concursul reprezintă ultimul test în vederea calificării la J.O. 2020. Sportivii români si-au atins obiectivul propus pentru această etapă de Cupa Mondiala: câştigarea a două medalii şi a încă două locuri IV-VI. "A fost un concurs greu, aşa cum ne aşteptam, cu adversari pe măsură care s-au înscris în această competiţie pentru ultimul test înainte de Campionatul Mondial de la Linz din Austria. Vremea capricioasă, dar mai ales vântul au dat calculele peste cap pentru foarte mulţi concurenţi. La Rotterdam, România a avut 8 echipaje în finală, iar în toate probele în care au luat startul (9 la număr), echipajele noastre au obţinut performanţe ce le-ar garanta calificarea pentru J.O. Tokyo 2020. Acesta este obiectivul principal al F.R. Canotaj în acest moment. Campionatul Mondial de la Linz va fi unul foarte greu, dar echipajele noastre sunt pregătite pentru acest examen final din 2019", a declarat Dorin Alupei, antrenor federal.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It