Ecouri la ARGES CUP Junior Tour U16 2019

După cum v-am informat deja, sâmbătă, în ziua în care creştin-ortodocşii români îl prăznuiau pe Sfântul Ilie, la cocheta, moderna şi funcţionala bază sportivă de pe strada Barajului din Curtea de Argeş s-au încheiat jocurile din cadrul celei de-a VI-a ediţii a acestei competiţii internaţionale, pusă sub egida Tennis Europe. Organizatorii, sub conducerea preşedintelui T.C. Curtea de Argeş, prof. Gheorghe Borţan, echipa de arbitri condusă de către reputatul Andrei Bardan şi alcătuită din francezul adoptat de către români, Herve Madramany şi braşoveanca Raluca Băcescu, şi-au făcut exemplar datoria şi au binemeritat aprecierile de la final formulate de sportivi, antrenori şi aparţinători ai sportivilor care şi-au măsurat forţele în arenă. Dacă în primele zile, ploaia a fost o prezenţă agasantă care a impus prelungirea programului cu jocuri disputate în nocturnă, de miercuri seara a părut să plece într-o vacanţă. Nici măcar Sfântul Ilie nu le-a dat emoţii celor angrenaţi în turneu, îngăduindu-le să-şi încheie conturile fără probleme.
În toate aceste zile, reporterii de la ARGEŞ EXPRES - parteneri media - au fost prezenţi urmărind desfăşurarea evenimentului sportiv care capătă contururi tot mai precise de tradiţie, fiind susţinut de sponsori puternici, în frunte cu firma germană Dr. Oetker. Astfel au avut ocazia să urmărească pe viu destule partide, în care au remarcat câteva talente promiţătoare şi au aflat poveşti interesante, pe care vi le vom reda în continuare.

O istorie care obligă

Faptul că Oraşul Regal a devenit în scurt timp un pol al tenisului din România se datorează profesionismului şi pasiunii de care au fost animaţi cei angrenaţi în acest proiect generos şi a modului în care au fost gestionate lucrurile încă de la luptele duse în legislativul municipal pentru obţinerea terenului pe care s-a construit baza. Şi asta deoarece, o "anumită parte a presei" a insinuat că în spatele cererii formulate ar fi interese necurate. Catalizatorul proiectului, directorul Dr. Oetker România, Ioan Cozma şi echipa care i-a stat alături încă de la amenajarea bazei sportive de la Domneşti, unde s-a lansat cu ani în urmă Trofeul Hănescu, n-a renunţat, a trecut peste toate piedicile şi, după obţinerea terenului, într-un timp de circa două luni de zile a clădit baza şi anexele pe care s-a desfăşurat o ediţie a Summer Cups Girls U16, câştigată de selecţionata României, care a obţinut astfel calificarea în finala Campionatului European de Junioare, din Elveţia. Aprecierile de care s-au bucurat organizatorii din partea reprezentanţilor naţionalelor care au jucat la Curtea de Argeş le-a adus - după vizita preşedintelui Tennis Europe - organizarea altor ediţii. În timp, au fost implementate la baza de pe strada Barajului şi alte competiţii naţionale şi internaţionale. Pe aici au trecut mulţi sportivi care acum au ajuns vedete internaţionale. La Summer Cups Girls din anul 2014, echipa noastră, care era condusă de Mihaela Buzărnescu, la acea vreme în refacere după o accidentare, avea în componenţă junioare ca Mihaela Mărculescu - ajunsă acum în SUA - şi Georgia Crăciun. Acum câţiva ani, în echipa Poloniei evolua Iga Swiatek, care între meciuri citea romane istorice scrise de Sinkiewicz. Ea este aflată în prezent pe tablourile principale ale competiţiilor organizate de WTA. Merită consemnat şi faptul că şi prin competiţiile sponsorizate de Dr. Oetker a crescut argeşeanca Ilona Ghioroaie ori că Vasile Antonescu, actual sparring partner al Simonei Halep, a câştigat o ediţie de simplu (în 2017) şi una de dublu, anul trecut, a VITALITY OPEN TOUR. Iată, deci, câteva argumente care susţin afirmaţia potrivit căreia istoria scurtă, dar densă a acestei baze sportive care a făcut imagine internaţională Oraşului Regal, obligă!

Madramany: "Am ales Curtea de Argeş deoarece este locul unde mă simt foarte bine!"

Francezul care şi-a găsit a doua patrie în România de acum 15 ani este foarte iubit în oraşul nostru pentru felul său de a fi şi pentru faptul că este un tip civilizat, plăcut, comunicativ şi destul de pătruns de spiritul mioritic. "Eu nu am probleme, am soluţii!", afirma acesta în zilele în care a arbitrat la turneul încheiat sâmbătă. Tot atunci ne-a acordat şi o scurtă declaraţie: "Am ales să vin la Curtea de Argeş deoarece este locul unde mă simt foarte bine. Condiţiile oferite de organizatori sunt excelente, atmosfera plăcută, se respiră aer curat, iar oamenii sunt foarte deschişi şi primitori. M-am convins de asta în ultimii 6 ani, încă de la prima prezenţă în acest oraş! În plus, ştiam că indiferent de probleme, organizatorii şi arbitrii vor găsi soluţii, inclusiv la cele ridicate de condiţiile meteorologice. Şi în acest sens aş remarca faptul că ploaia ne-a silit să jucăm şi în nocturnă, fapt acceptat de sportivi şi de aparţinători. Nivelul competiţiei a fost destul de ridicat atât în probele de simplu, cât şi în cele de dublu, mai ales din faza optimilor. M-am bucurat să arbitrez din scaun finala de dublu băieţi şi pe cea de simplu fete şi, dacă voi mai fi solicitat - în funcţie de datele libere din calendarul meu - mă voi întoarce bucuros printre oamenii minunaţi din acest oraş!", a promis Herve Madramany.

Bianca Marinescu este sprijinită de Sorana Cîrstea!

Informaţia ne-a fost oferită de tatăl acesteia, care a trăit în tribună toate emoţiile - fireşti, la urma urmei! - finalei de dublu fete: "Pentru noi a fost o surpriză foarte plăcută calificarea Biancăi în finală, aşa că m-am grăbit să ajung de la Târgovişte la Curtea de Argeş! Fata noastră face tenis de ani buni şi vă rog să mă credeţi că nu ne-a fost deloc uşor s-o susţinem. Costurile, după cum se ştie, sunt foarte mari chiar şi la acest nivel şi a trebuit să facem destule sacrificii până în prezent. Şi asta deoarece şi eu şi soţia suntem bugetari, angajaţi ai Ministerului de Interne, iar salariile cumulate, chiar şi în condiţiile majorărilor din ultimul timp, ne ajung cu greu să facem faţă tuturor cheltuielilor. Ca să vă faceţi o idee, pe timpul competiţiilor de vară, acestea se ridică lunar la 2.000 euro şi chiar depăşesc această sumă! Norocul Biancăi şi al nostru a fost acela că Sorana Cîrstea a decis s-o sprijine cu echipament de joc şi cu rachete, astfel că am putut continua. Şi, iată, acum ne-a răsplătit eforturile cu câştigarea trofeului alături de colega sa!"
Bianca Marinescu şi Carmen Maria Herea ("Blondie") au învins în finala disputată vineri după-amiază pe terenul principal al bazei perechea alcătuită din Bianca Bulat şi Alisa Bianca Apostol cu scorul de 6-3, 6-2. Cuplu solid, cu "Blondie" foarte abilă la fileu şi cu o Bianca Marinescu extrem de eficientă la serviciu, dispunând de un bagaj tehnic bun şi de o orientare tactică remarcabile în teren - dacă e să judecăm după vârsta fragedă - s-a impus după o luptă în care şi-a dovedit superioritatea. La finalul partidei, cele două frumoase ne-au dovedit că sunt încă nişte copii, atunci când au luat în braţe un căţeluş al unei spectatoare, care a beneficiat din plin de dovezile lor de afecţiune!...

Vlad Cristian Breazu s-a pregătit în Germania, acum este în SUA şi vrea să ajungă nr. 1 în clasamentul ATP!

Câştigătorul probei de simplu băieţi, după cum am aflat de la tatăl său, venit să-l susţină sâmbătă la finala contra bulgarului Vladimir Popov, are la doar 15 ani şi jumătate o lungă perioadă de pregătire pentru tenis. Acesta a făcut timp de trei ani un stagiu de antrenamente în Germania, care - se pare - că l-a disciplinat şi l-a pregătit la nivel tehnic şi mental pentru competiţii. Actualmente se află la un al doilea stagiu de pregătire de un an şi jumătate în SUA, la reputata Academie de Tenis a lui Nick Bolettieri. "În Germania a fost destul de frumos, în ciuda rigorilor impuse, care m-au pregătit însă excelent pentru viitor. La fel în SUA, unde trebuie să dai totul, fără compromisuri, dacă vrei să ajungi cineva! Aici, la Curtea de Argeş, m-am simţit foarte bine, am avut condiţii foarte bune, organizare excelentă şi sunt foarte bucuros că am ieşit pe primul loc la un turneu organizat de Tennis Europe. Pentru mine cred că este cel mai mare succes de până acum, deşi am avut rezultate bune şi la Campionatele Naţionale. Anul viitor voi depăşi vârsta şi nu voi mai putea reveni la ARGEŞ CUP Junior U16, aşa că trebuie să mă pregătesc foarte bine, ca să pot face faţă turneelor ITF. Pas cu pas, vreau să-mi fac o carieră în care să colecţionez trofee, deoarece visul meu este să ajung cândva nr. 1 în clasamentul ATP!", ne-a mărturisit ambiţiosul Vlad Breazu. El a impresionat prin bagajul tehnic şi prin capacitatea mentală care i-a permis să gestioneze foarte bine momentele mai dificile din finala cu Vladimir Popov. "Îmi pare rău că s-a accidentat şi că a abandonat, când eu conduceam cu 6-4 şi egalasem la 5 în setul secund, pentru că este un jucător bun şi am fi putut oferi un spectacol de mare luptă. Eu cred că azi a fost ziua mea şi n-aş fi pierdut, dar - cine ştie?... Oricum, probabil că vom mai avea prilejul să ne mai întâlnim în viitor într-un meci revanşă, pe care-mi propun să-l câştig după ce voi da mingea câştigătoare!"

"Îmi place foarte mult aici şi în Turcia!"

Aceasta a fost mărturisirea făcută de frumoasa arbitră de scaun care a condus finala de dublu fete de vineri şi pe cea de simplu băieţi de sâmbătă. Raluca Băcescu ştie să se facă plăcută prin felul de a fi şi, în cei 6-7 ani de când a devenit o prezenţă obişnuită la arenele de pe strada Barajului, a fost practic adoptată de către iubitorii de tenis din Curtea de Argeş. În teren ştie să se impună în faţa competitorilor care-i acceptă fără murmur deciziile, deoarece de fiecare dată sunt corecte. "Aici mă simt ca acasă, pentru că sunt oameni cu sufletul deschis, foarte comunicativi şi cu un bun spirit de colaborare. De altfel, mă simt bine cam peste tot în România... Am arbitrat şi în străinătate în cei 10 ani de când practic meseria asta şi trebuie să vă mărturisesc că m-am simţit foarte bine în Elveţia, dar mai ales în Turcia. Acolo oamenii sunt aproape ca românii, foarte amabili şi dispuşi să-ţi pună la dispoziţie tot ceea ce este necesar ca să-ţi faci meseria în cele mai bune condiţii. În scurta mea carieră am avut şi momente mai dificile, inerente, pe care cred că le-am gestionat bine. Ceea ce pot să vă asigur este faptul că nu m-au marcat, căci mi-am păstrat concentrarea. Ediţia din acest an a ARGES CUP a fost foarte reuşită, aşa că - după toate probabilităţile - voi reveni în septembrie, la Curtea de Argeş, cu aceeaşi plăcere dintotdeauna!", a concluzionat Raluca Băcescu.

"Fizic stau foarte bine, dar mai am de lucru la pregătirea psihică..."

Deşi marcată de pierderea finalei de simplu în faţa "moldovencei" Vlada Haeţcaia, Mara Gae ne-a oferit o declaraţie care dovedeşte o maturitate peste vârsta ei de doar 14 ani: "Azi n-a fost ziua mea! Cred că am subestimat adversara, care m-a surprins prin agresivitate. Faptul că am înregistrat rapid un 0-3 în primul set m-a silit să fac mari eforturi ca să revin în joc. Şi, în timp ce ei îi ieşea aproape tot ce încerca, eu am avut ratări incredibile! Asta m-a dezarmat şi, în setul secund, am făcut figuraţie. A fost o lecţie dură, din care trebuie neapărat să învăţ!" Adolescenta foarte bine clădită fizic, dispunând de servicii în forţă şi de lovituri bine plasate cu care a impresionat în celelalte meciuri, parcă n-a mai fost ea în finală. Fiică a unei sportive, care a asistat-o din tribună, n-a uitat să-l laude pe frăţiorul mai mic, care practică baschetul şi "este foarte bun în tot ceea ce face". Chestionată dacă familia intenţionează să instaureze o dinastie sportivă, a zâmbit cu privirea pierdută în viitor şi a spus că pentru asta vor trebui amândoi să muncească şi mai mult. Mara Gae a înţeles după această finală pierdută că a pierdut sâmbătă o bătălie, dar s-a ambiţionat să câştige războiul - cum se spune - şi să facă paşii spre marea performanţă. Şi aceasta deoarece are toate atuurile necesare, însă talentul fără trudă riscă să se piardă. Noi o aşteptăm pe ea şi pe ceilalţi sportivi urmăriţi săptămâna trecută să confirme în anii care vin.

"A fost o experienţă plăcută şi sper să revin aici în trei săptămâni!"

Arbitrul principal Andrei Bardan a fost la prima sa competiţie de juniori. Dumnealui arbitrează de obicei în turnee de seniori din ţară şi din străinătate. "Am constatat că nu e foarte mare deosebire, deoarece unii dintre sportivi au participat şi la turnee din circuitul profesionist şi s-au obişnuit cu exigenţele impuse. Aşa că n-au fost probleme, deşi la început ploaia ne-a cam dat de furcă. Şi asta deoarece am avut o excelentă colaborare cu colegii Madramany şi Băcescu, profesionişti desăvârşiţi, care ştiu să facă dreptate pe teren. Sper să revin aici în trei săptămâni şi o voi face cu plăcerea dintotdeauna, pentru că în cei 4 ani de când am învăţat drumul spre acest oraş, aici mi-am făcut prieteni cu care mă simt foarte bine". Arbitrul principal al competiţiei a avut o intervenţie şi în finala de simplu băieţi, atunci când bulgarul Popov părea nemulţumit de o decizie: "Aveţi arbitru de scaun, el decide!" - şi a indicat-o pe Raluca Băcescu. Şi Popov a acceptat imediat fără alte comentarii verdictul!

"Ia gavariu pa ruski, ni panimaiu pa rumînski!"

Acesta a fost mesajul transmis de la duş de către câştigătoarea turneului, care a refuzat să vină la interviu după finală. Şi poate avea dreptatea ei "moldoveanca" de peste Prut, Vlada Haeţcaia, care s-a declarat necunoscătoare de limbi străine. Că a fost o scuză sau altceva, contează mai puţin, câtă vreme impresia ultimă n-a fost - totuşi - una de adevărată campioană chiar şi la acest nivel de vârstă. Bulgarul Vladimir Popov are scuza solidă a acidentării destul de serioase, care l-a făcut să lipsească şi de la festivitatea de premiere. Să fi ştiut oare că nu va avea ocazia să primească cele cuvenite din partea sponsorului principal, firma Dr. Ortker, şi l-am numit pe Alex Schuster, care făcuse premierile la dublu vineri, dar a lipsit sâmbătă?...

"Încă un turneu reuşit, care ne obligă să ridicăm nivelul organizării!"

Concluziile i-au aparţinut - după cum era şi normal - directorului turneului, prof. Gheorghe Borţan: "Experienţa acumulată în decursul anilor ne-a ajutat să depăşim momentele dificile cu care ne-am confruntat şi anul acesta. Am avut o bună colaborare cu echipa de arbitri, cu sportivii şi publicul care a urmărit partidele, astfel că s-a creat atmosfera potrivită performanţei. Reuşita, care se înscrie pe linia tradiţiei de-acum, ne obligă să ridicăm nivelul organizării la viitoarele competiţii din acest an, şi mă refer la VITALITY OPEN TOUR, turneu din circuitul profesionist ATP, la Trofeul Hănescu şi la celelalte care sunt programate. Vom căuta să ne autodepăşim şi sunt convins că vom reuşi!"
ARGES CUP Junior U16 a devenit istorie, după ce a propus câteva nume interesante de sportivi promiţători care merită să fie urmăriţi pe viitor, aşa cum şi-au propus cei care au clădit excelenta bază de pe strada Barajului.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It