FC Argeş l-a transferat pe portarul Naţionalei României Under16!

FC Argeş a dat săptămâna trecută o adevarată lovitură de imagine şi a transferat un jucător de mare viitor. Conducerea clubului nostru a ajuns la o înţelegere pentru următoarele 3 sezoane cu portarul Robert Popa, titularul României Under 16 ani. Născut în 2003, Popa este un goalkeeper cu talie, măsurând 190 cm, la vârsta de 15 ani! Are în palmares 5 partide la Naţionala Under15 a României şi încă 5 la Naţionala Under16. În sezonul trecut a apărat poarta echipei Flacăra Horezu, formaţie care s-a luptat pentru promovarea în Liga a II-a până în ultimele etape, fiind titular incontestabil. Robert Popa a fost format la CSM Râmnicu Vâlcea de antrenorul Gicu Deaconescu şi a debutat la vârsta de 12 ani la Juniorii Republicani Under17 ai formaţiei din Zăvoi, deşi era mai mic de vârstă cu 4 ani! Popa a atras atenţia cluburilor importante din România, FCSB şi FC Voluntari fiind interesate de serviciile sale. Tânărul goalkeeper a preferat Piteştiul, fiind foarte aproape de casă, dar şi datorită încrederii care i-a fost acordată de oficialii clubului nostru. La cele două cluburi de Liga I, Robert nu avea garanţia că va apăra din cauza vârstei fragede, preferând să vină sub comanda lui Nicolae Dică, acesta acordând o mare încredere tinerilor de mare perspectivă. Popa este al nouălea fotbalist care în această vară ajunge la gruparea din Trivale. În această perioadă precompetiţională au mai semnat cu FC Argeş, fundaşii Robert Dănescu şi Denis Brînzan, dar şi atacantul Andrei Blejdea - toţi trei de la Pandurii Târgu Jiu, portarul Sebastian Agachi - venit sub formă de împrumut de la Viitorul Constanţa, mijlocaşul central David Angelo Cocian, de la Unirea Tăşnad, fundaşul Nicolae Muşat, fotbalist cu aproape 200 partide la Liga I, fundaşul Vlad Motroc, de la Daco-Getica Bucureşti, fiul lui Florin Motroc, fost mijlocaş al Rapidului, dar şi nepotul lui Ion Motroc, fost campion cu Rapid în 1967 şi Constantin Olteanu, campion cu FC Argeş în sezonul 1971-1972 şi mijlocaşul ofensiv Răzvan Matiş, de la Viitorul Constanţa. Clubul nostru îi transmite pe această cale lui Robert Popa tradiţionalul "Bine ai venit!" şi îi doreşte evoluţii cât mai bune în poarta echipei noastre.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It