Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 29 martie 2024 08:53

Încă un vis spulberat la C.E. de fotbal U21: România a pierdut semifinala cu Germania şi nu s-a calificat în marea finală!

Meciul de la Bologna a fost unul în care toată suflarea românească şi-a pus uriaşe speranţe în posibilitatea realizării marii performanţe. N-a fost să fie, deşi selecţionata condusă de Mirel Rădoi a făcut o primă repriză de vis, nu altceva, în care a condus întors rezultatul de la 0-1 la 2-1, dar totul s-a prăbuşit în mitanul secund, când adversarii au fost mai proaspeţi şi i-au dominat fizic pe ai noştri, care au avut o zi în minus la refacere după meciul decisiv cu Franţa din grupă, când obţinuseră calificarea în semifinalele C.E. Revenind la meci, primele 10 minute au fost echilibrate, cu un plus ofensiv pentru fotbaliştii români, care dovedeau că nu se tem de campionii europeni en titre şi voiau să-i bată. A fost de ajuns o greşeală la mijlocul terenului care a dus mingea în posesia nemţilor şi, pe contraatac, a înscris Amiri (min. 21). Replica băieţilor noştri a fost promptă şi eficientă, căci în min. 24, puternicul nostru vârf de atac Puşcaş s-a eliberat din marcaj şi a şutat puternic în bara lui Nubel. În faza următoare, Ianis Hagi a pătruns în careu şi l-a făcut pe Baumgartner să-şi "piardă busola" şi să-l faulteze în careu, impunându-i arbitrului israelian consultarea VAR-ului şi acordarea penaltiului cuvenit. Puşcaş a executat şi a egalat (min. 25), făcând tribuna cu circa 20.000 suporteri români să explodeze pur şi simplu. Fanii le-au dat aripi "galbenilor", iar Tudor Băluţă a şutat puternic din afara careului, Nubel a respins cu greu cu piciorul însă, din păcate, Puşcaş n-a reuşit să ajungă la minge pentru a înscrie. Ivan, pe aripa stângă, a făcut poate cel mai bun meci al său în tricoul naţionalei, terorizându-şi pur şi simplu adversarul direct şi participând activ la toate fazele jocului, fiind sprijin de nădejde pentru Ştefan - în apărare. Puşcaş a fost, la rându-i, coşmarul adversarilor în prima repriză. Astfel, după o pasă genială a lui Hagi, care l-a pus în cursă pe Ivan, acesta a centrat perfect în faţa careului de 6 m, de unde vârful nostru de atac, scăpat din nou din marcaj, a reluat fără speranţe pentru Nubel, punând pe tabelă scorul de 2-1 pentru România! Era min. 44 şi toate speranţele noastre păreau a fi justificate. "Tribuna galbenă" a luat foc - dacă se mai poate spune aşa la temperaturi de 38 grade Celsius, care transformau stadionul, dar mai ales terenul de joc într-un veritabil cazan al iadului. Arbitrul de centru a prelungit prima repriză şi Puşcaş a recidivat, lovind din nou cu capul balonul scos foarte greu de Nubel. Repriza s-a încheiat numai după ce, în min. 45+4, arbitrul din Ţara Sfântă a fost un dumnezeu pentru nemţi, căci a închis ochii la un fault în careu asupra lui Hagi şi n-a cerut consultarea VAR-ului. Unii dintre suporterii echipei noastre i-au "urat de bine" şi n-au fost zgârciţi nici atunci când a fost vorba să-i "umple" frigiderul. Dar fără folos, că scorul a rămas tot 2-1 pentru noi...
Repriza secundă a debutat sub alte auspicii, cu băieţii noştri parcă storşi de putere sau dominaţi de teama de a nu greşi şi a-şi spulbera visul comun de a se bate pentru trofeul suprem. Mai puternice, "panzerele nemţeşti" au pornit ca din tun, cu pressing nemilos pe tot terenul şi noua strategie a dat roade curând, căci golgeterul lor, Waldschmitt, a egalat în min. 53, din 11 m, după un fault al lui Hagi în careu. Trei minute mai târziu, după un ofsaid nesemnalizat de arbitri, portarul Ionuţ Radu le-a interzis adversarilor să preia conducerea. Mirel Rădoi a sesizat problemele din echipa sa şi l-a înlocuit pe Ivan, stors de puteri, cu Florin Coman, care n-a mai avut însă evoluţia strălucitoare din meciul cu Franţa. Între timp, presiunea germană creştea exponenţial, mijlocul nostru şi restul echipei făcea faţă tot mai greu, iar decizia lui Rădoi de a-l debuta pe Andrei Ciobanu, care i-a luat locul în teren lui Hagi, s-a dovedit la fel de neinspirată. Şi lucrurile au mers de atunci din rău în mai rău, căci a început să gafeze şi apărarea, în frunte cu Nedelcearu, care l-a scăpat pe Meha (min. 86) şi Radu a avut noroc, căci atacantul de culoare a trimis mingea "la trei vrăbii"! Paşcanu nu s-a lăsat nici el mai prejos şi a faultat la 18 m, primind cartonaşul galben meritat. Lovitura liberă executată inteligent a dus mingea la Waldschmitt, care a şutat puternic, spărgând zidul printre picioarele aceluiaşi Paşcanu, a lovit bara şi a înscris pentru 3-2. Nici nu mai contează faptul că Paşcanu a primit la un nou fault cartonaşul roşu, câtă vreme Amiri a închis tabela de scor cu un 4-2 la care el şi coechipierii probabil că nici nu visau la pauză!... Urmarea: Germania îşi va apăra titlul cucerit cu doi ani în urmă tot în faţa Spaniei, învingătoare în a doua semifinală cu Franţa, iar băieţii noştri au încheiat meciul de la Bologna plângând de oftică. Oricum, ei pot fi mândri de performanţa realizată, unică în istoria fotbalului nostru, aceea de a juca o semifinală continentală la U21 şi de a se califica la J.O. din Japonia de anul viitor, revenind la Tokyo după exact 56 ani! Intrarea pe merit în careul de aşi al Europei la această categorie de vârstă le probează calităţile indiscutabile individuale şi spiritul de echipă şi demonstrează fanilor că fotbalul românesc are viitor. Aceşti băieţi minunaţi trebuie să se maturizeze, conştiind că sunt cel puţin la nivelul celor mai buni, pe care trebuie să-i depăşească în perioada următoare, realizând că aşa se "căleşte oţelul". Iar dacă sunt cu adevărat inteligenţi, aşa cum i-am descoperit în aceste zile de foc ale C.E., vor găsi împreună căile cele mai potrivite de a transforma înfrângerea de la Bologna într-o bază a triumfurilor viitoare...

Economiseşte timp şi bani abonându-te la  la orice poștaș sau oficiu poștal din județ ori din țară!

Abonamentul pe o lună costă 10 lei, pe trei luni 28 de lei, pe șase luni 54 de lei, iar pe un an 100 de lei.