"Cupa Primăverii" de la Liceul Auto şi-a desemnat câştigătorii!

Sâmbătă, "Ziua Porţilor Deschise" organizată de Liceul Tehnologic Auto a fost marcată de tradiţionalul eveniment sportiv "Cupa Primăverii", la care au participat elevi provenind de la nouă şcoli din mediul rural, din următoarele localităţi: Sălătrucu, Şuici, Cepari, Ciofrângeni, Căpăţâneni-Arefu, Valea Danului, Albeştii de Argeş, Galeşu-Brăduleţ şi Băiculeşti. Pentru băieţi s-au derulat competiţii de fotbal, iar pentru fete, de handbal. Băieţii au jucat patru meciuri de calificare, urmate de două semifinale, disputate între Sălătrucu şi Ciofrângeni (scor 2-0) şi Albeştii de Argeş şi Valea Danului (scor 4-3). Finala mare s-a jucat între Albeştii de Argeş şi Sălătrucu, iar cupa i-a revenit primeia, după un scor strâns, 1-0. Clasamentul final a fost următorul: locul I - Şcoala Nr. 1 Albeştii de Argeş; locul II - Şcoala "Radu Şerban" Sălătrucu; locul III - Şcoala Nr. 1 Valea Danului.
La fete au concurat numai patru echipe, iar finala mare s-a jucat între Şcoala "Radu Şerban" Sălătrucu şi Şcoala Nr. 1 Ciofrângeni, încheindu-se egal, cu scorul 4-4. După executarea loviturilor de departajare, au câştigat handbalistele de la Sălătrucu, chiar dacă au evoluat cu un echipier în minus, din cauza unei accidentări. Ierarhia finală la handbal a fost următoarea: locul I - Şcoala "Radu Şerban" Sălătrucu; locul II - Şcoala Nr. 1 Ciofrângeni; locul III - Şcoala Galeşu-Brăduleţ.
Ziua s-a derulat foarte dinamic, iar coordonatorul activităţii a fost prof. Octavian Petrescu, titular la Liceul Tehnologic Auto. La întreaga desfăşurare au fost prezenţi şi directorii unităţii - prof. dr. ing. Ioan Călinescu şi prof. Dana Deaconu, precum şi consilierul educativ, prof. Cristian Matei. Oaspeţii din cele nouă localităţi au făcut şi un tur al unităţii-gazdă, au vizitat atelierele şi au făcut cunoştinţă cu profesorii.