Cehia şi România, la egalitate după primele meciuri în FedCup!

Selecţionata noastră a început meciul din deplasarea de la Ostrava trimiţând-o pe Mihaela Buzărnescu să-i dea replica vedetei gazdelor, Karolina Pliskova. Calculele hârtiei o dădeau ca favorită pe cehoaică, ocupanta locului 5 în clasamentul mondial, cu 22 mai sus decât jucătoarea noastră, care abia a revenit în circuit după accidentarea de anul trecut. S-a dovedit încă o dată cât de lipsită de profesionalism este selecţia făcută pe bază de locuri ocupate în clasamentul mondial, şi nu de formă de moment. Mihaela Buzărnescu are, într-adevăr, o inimă mare, ambiţie pe măsură, dar este lipsită de ritm de joc şi acest lucru a fost evident în partida de sâmbătă. Mult mai în formă, Pliskova - care a fost pe punctul de a ajunge pe primul loc al clasamentului mondial dacă ar fi triumfat la Australian Open - a câştigat meciul fără mari probleme, demonstrând că nu glumise când spusese că ar fi fost mai deranjată dacă s-ar fi confruntat cu slice-urile şi jocul imposibil al Monicăi Niculescu. Buzărnescu s-a agăţat de orice minge în primul game, pe care l-a pierdut numai după trecerea a 11 minute de joc. S-ar zice că tensiunea pe care a avut-o de suportat a epuizat-o pur şi simplu, deoarece Pliskova şi-a făcut jocul ei flegmatic, cu servicii foarte puternice, din care a scos destui aşi şi şi-a permis chiar să greşească destul de mult, dând deseori impresia că se distra copios, de parcă ar fi auzit comentariile aiurea făcute de reporterii noştri sportivi care fie se entuziasmau de o lovitură a Mihaelei, fie - în lipsa acesteia - constatau cocoşeşte că avem o galerie care era la egalitate cu aceea a gazdelor. Şi în timpul ăsta, Karolina ajungea rapid la scorul de 5-0, moment în care şi-a permis să piardă un game, ca să nu-şi umilească adversara. Dar următorul joc l-a câştigat, pentru că n-avea de gând să îmbătrânească pe teren şi să se obosească schimbând mingi cu românca.
După 6-1 în primul set, fiecare jucătoare şi-a realizat serviciul până la scorul de 4-4, chiar dacă Buzărnescu - parcă trezită din somn - a avut mai multe şanse de break decât Pliskova. Reprezentanta gazdelor a apăsat pe acceleraţie exact când trebuia: a făcut break-ul absolut necesar cu care a pus pe tabelă scorul de 5-4 pentru ea, după care şi-a valorificat serviciul şi a închis meciul cu 6-4. În acel moment, Cehia conducea cu 1-0 în meciul cu România!
În cel de-al doilea meci de simplu s-au confruntat Katerina Siniakova şi Simona Halep, într-un meci la fel de dezechilibrat la prima vedere. Simona, fost lider mondial timp de 48 săptămâni consecutiv, până după încheierea ediţiei din acest an a Australian Open, a dat semn că n-ar vrea nici ea să-şi piardă prea mult timp cu adversara. Numai că ambiţioasa reprezentantă a gazdelor s-a ţinut scai de Halep şi a refăcut terenul pierdut de la 0-2 şi 2-5, la 4-5, profitând de momentele mai slabe ale adversarei, care n-o mai luase în serios. Aflată în pericol, Simona s-a mobilizat bine şi a punctat pentru un 6-4, care i-a adus în cont primul set.
Furioasă pentru că Siniakova o chinuise în primul act, jucătoarea noastră s-a năpustit cu furie asupra acesteia în setul doi, în care a început s-o alerge dintr-un colţ în altul al terenului, scurtându-i respiraţia şi afectându-i grav precizia loviturilor. Consecinţa a fost aceea că aproape fără să se bage de seamă, setul s-a consumat rapid cu un 6-0 care dădea ceva speranţe Mihaelei Buzărnescu în confruntarea de duminică. La finalul primei zile, Cehia şi România erau la egalitate în meciul de la Ostrava!