Eva Ionescu şi David Carteputredă au câştigat Campionatul Naţional Individual de Iarnă U12!

Eva Ionescu şi David Carteputredă sunt noii campioni ai României, după ce au câştigat Campionatul Naţional Individual de Iarnă U12, iar performanţa lor este una excepţională, dacă ne gândim că ei s-au impus atât la simplu, cât şi la dublu.

În concursul de simplu al fetelor, favorita nr. 1, Eva Maria Ionescu, de la AS Tenis Club Curtea de Argeş, nu a pierdut niciun set în drumul ei spre medalia de aur, finala probei, disputată împotriva favoritei nr. 3, Alessia Maria Florea, de la Viva Tenis Club Galaţi, fiind câştigată cu 6-3, 6-4. Mult mai echilibrată a fost finala pentru locul 3, cea în care Iris Zbranca, de la LPS-CSS Constanţa, a trecut cu 6-4, 7-6(3) de Andrada Komarov, coechipiera ei de la LPS-CSS Constanţa.

Finală între doi coechiperi şi în turneul de simplu al băieţilor, acolo unde David Cristian Carteputedă, care, de asemenea, nu a pierdut niciun set în acest turneu, s-a impus cu 6-1, 6-3, în faţa lui Gabriel Gheţu, colegul lui de la Viva Tenis Club Galaţi. Podiumul a fost completat de Rareş Pieleanu, de la Asociaţia Tenis Club Victor Hănescu, care s-a impus la mare luptă, cu 4-6, 6-3, 6-4, în finala mică disputată împotriva lui Tudor Batin, de la CS Sănătatea Erolemn Satu Mare.

Campionii de la simplu s-au impus şi la dublu, probe în care Eva Ionescu a făcut pereche cu Alessia Florea, iar David Carteputredă cu învinsul din finala de simplu, Gabriel Gheţu. În turneul de dublu al fetelor, Eva şi Alessia, favoritele nr. 1, au trecut cu 5-7, 6-3, 10-4, de favoritele nr. 2, Andrada Komarov şi Iris Zbranca. Locul trei la dublu a fost ocupat de Daria Gligor (CS Mova) şi Anamaria Oana (CS Universitar Tg. Mureş), care au trecut în finala mică, scor 6-4, 2-6, 10-4, de perechea Maia-Ştefania Todiriţe (ACS Orhideea Piatra-Neamţ)/Oana Maria Flonta (CSM Zalău). David şi Gabriel, cei doi foarte valoroşi jucători de la Viva Tenis Galaţi, şi-au respectat statutul de favoriţi principali ai probei de dublu şi au câştigat turneul fără să piardă vreun set. A fost 6-3, 6-1 pentru cei doi în finala cu favoriţii nr. 2, Rareş Pieleanu şi Tudor Batin. În fine, pe locul trei în proba de dublu a băieţilor au terminat Yannick Alexandrescu (Asociaţia Tenis Club Victor Hănescu) şi Denis Duţă (Asociaţia Clubul Sportiv Pro Sport 2009), care au trecut în finala mică de perechea Cezar Bentzel (CSS Făgăraş)/Rareş Rugină (Tenis Club Focşani), scor 7-5, 6-1.