Nicoleta Andrei are gimnaste de 10!

Dacă în Argeş se poate vorbi despre gimnastică, acest lucru i se datorează Nicoletei Andrei, care, în urmă cu 10 ani, punea bazele unei asociaţii specializate destinate copiilor ce peste vreme a ajuns un rival de temut în concursurile de profil din ţară şi din străinătate. Clubul Olimpic Argeş GYM a devenit pentru mulţi copii cu aptitudini sportive din judeţul nostru singura opţiune de a evolua în domeniul gimnasticii, iar pentru unii dintre ei a fost rampa de lansare spre loturile naţionale ale României. În ultimii ani, gimnastele pregătite de Nicoleta Andrei au reuşit să pună Argeşul pe harta internaţională a gimnasticii şi nu există concurs de la care să nu revină acasă măcar cu premii importante, dacă nu chiar cu marile trofee.
Recent, la Galaţi, pe scena Teatrului de Operă "Nae Leonard" s-a derulat Campionatul Naţional de Gimnastică intitulat GALAŢI OPEN DANCE, la care au participat 50 de cluburi de profil din ţară şi din Republica Moldova. Deşi se anunţa o concurenţă crâncenă, gimnastele Nicoletei Andrei s-au simţit pregătite pentru a înfrunta orice rival, aşa că au mers la concurs hotărâte să pună mâinile pe premiile cele mari. Au ştiut ce scop au şi au luptat până la ultima pentru atingerea lui, chiar dacă juriul a fost format din arbitri internaţionali şi din foşti campioni olimpici sau din marii balerini ai Operei Române. Vorbim despre cei mai renumiţi coregrafi ai teatrelor naţionale din ţară. Preşedintele juriului a fost Doina Staiculescu, Maestru Emerit al Sportului, Ambasador al Gimnasticii Ritmice Române, singura medaliată la Jocurile Olimpice din Los Angeles. Fetele de aur ale Argeşului au obţinut nota maximă (10) la ansamblul format din 13 gimnaste şi 14 locuri I la solo - gimnastică ritmică. În total, vorbim despre 19 poziţionări pe locul I şi 4 pe locul II. "Este o reuşită remarcabilă pentru Clubul Olimpic Argeş GYM, care urcă semnificativ în clasamentele celor mai bine pregătite cluburi din ţară. Terminăm anul 2018 cu 10! Sunt mândră de munca şi reuşitele noastre. Argeşul trebuie să fie mândru de fiii şi fiicele sale!", ne-a declarat antrenorul fetelor, Nicoleta Andrei. După asemenea reuşite, suntem încredinţaţi că măcar câteva dintre sportivele acestei serii vor ajunge sus de tot!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
