Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 23:38

"Mircea cel Bătrân" nu are rival la handbal feminin!

Echipa de handbal fete din cadrul Şcolii Gimnaziale "Mircea cel Bătrân" s-a clasat pe locul I la etapa municipală a O.N.S.Ş. Performerele au fost pregătite de către prof. Marius Chirvasiu şi Vlad Steroiu, iar meciurile de calificare s-au disputat la Sala de sport a C.N.V.V., sub atenta supraveghere a prof. Eduard Stamate. Din municipiu, la această categorie, au concurat echipe doar de la două unităţi gimnaziale, respectiv cea menţionată şi Şcoala "Carol I". În schimb, din mediul rural a existat o prezenţă mare, de această dată. Toate acestea au fost împărţite în două grupe, după cum urmează: 1) Şcoala Sălătrucu, Şcoala Albeştii de Argeş, Şcoala "Mircea cel Bătrân"; 2) Şcoala Valea Danului, Şcoala Ciofrângeni şi Şcoala "Carol I". Câştigătoarele de la fiecare grupă au fost Şcoala "Mircea cel Bătrân" şi Şcoala "Carol I". Acestea au jucat şi ultimul act, încheiat cu scorul de 9-7 pentru "Mircea". La final de meci, unul dintre antrenorii echipei învingătoare, prof. Chirvasiu, ne-a declarat: "Sunt foarte mulţumit de rezultatele obţinute! Munca, ambiţia şi perseverenţa fetelor şi-au spus cuvântul. Cu toate acestea, trebuie felicitate şi echipele din mediul rural pentru modul în care au evoluat, dar mai ales pentru prezenţa covâşitoare în comparaţie cu cea de la oraş!" Iată şi componenţa echipei care va merge în etapa următoare: Bianca Morar - clasa a VI-a A; Maria Olivotto - clasa a VII-a C; Ana Maria Sterioiu - clasa a VIII-a D; Ştefania Bărbulescu - clasa a VIII-a D; Andrada Stoican - clasa a VII-a C; Elena Moise - clasa a VIII-a B; Alexia Ioana Stancu - clasa a VII-a C; Elisa Popescu - clasa a VII-a A; Denisa Şerban - clasa a VIII-a A şi portarul Mara Ioneanu - clasa a V-a B.

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It