Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 22:20

Karatişti de la FC Argeş, pe podium în Bulgaria!

Cinci sportivi de la secţia de karate a clubului FC Argeş au făcut parte din echipa care a reprezentat România la cea de-a X-a ediţie a Campionatului European de Shotokan, derulat în perioada 26-28 octombrie la Albena, în Bulgaria. La acest concurs au participat 415 sportivi din 17 ţări, care s-au întrecut la probele de kumite individual şi echipe, dar şi kata individual şi echipe. Argeşenii s-au întors de acolo cu 10 medalii - 2 de aur, 5 de argint şi 3 de bronz. Dintre ei, Vlad Rizea a ocupat locul 2 la proba de kumite seniori - categoria +84 kg - şi locul 1 împreună cu echipa ţării noastre, la kumite seniori. Tânăra Gabriela Tudor a luat argintul la kumite - categoria -55 kg, seniori - şi bronzul împreună cu echipa României, la kumite senioare. Alexandra Pană s-a clasat pe locul 2 la kumite seniori - categoria -61 kg - şi pe locul 3 cu echipa României, la kumite senioare. În fine, Andrei Ghiţă a câştigat bronzul la proba de kumite seniori - categoria 67 kg, iar Ştefan Dumitrescu s-a poziţionat pe locul 2 la kumite juniori - categoria -76 kg - şi pe locul 1 cu echipa ţării noastre, la kumite juniori. Cu toţii au fost pregătiţi de Sebastian Ene, antrenor care deţine centura neagră 5 Dan. Se pare că Vlad Rizea şi Alexandra Pană ţintesc spre Jocurile Olimpice de la Tokyo, din anul 2020, unde au şanse reale de a reprezenta ţara noastră!

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It