Decizia Comisiei de Disciplină UEFA: România - Lituania, fără spectatori!
Federaţia Română de Fotbal a fost informată joia trecută cu privire la decizia luată de Comisia de Disciplină a UEFA, în urma raportului întocmit la partida România - Serbia, din Liga Naţiunilor, din 14 octombrie, de pe Arena Naţională. Astfel, FRF a fost sancţionată cu plata a 73.000 euro pentru scandările rasiste ale suporterilor, folosirea de materiale pirotehnice şi pătrunderea spectatorilor pe gazon. În plus, următorul joc de pe teren propriu din Liga Naţiunilor, România - Lituania, din 17 noiembrie, de la Ploieşti, programat pe stadionul "Ilie Oană", se va disputa cu porţile închise. FRF va solicita motivarea deciziei UEFA, urmând să analizeze oportunitatea formulării unui recurs. România a mai evoluat fără spectatori în grupa de Liga Naţiunilor în duelul cu Muntenegru, de la Ploieşti, ca urmare a unei sancţiuni primite în preliminariile EURO 2016.
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
