Svitolina - Stephens, finala de la Turneul Campioanelor!
Revenim astăzi cu amănunte de la Turneul Campioanelor care se joacă în Singapore. Astfel, Grupa Albă a fost câştigată de ucraineanca Elina Svitolina, care a eliminat-o pe deţinătoarea trofeului, Caroline Wozniacki, iar de pe locul 2 a mers mai departe Karolina Pliskova (Cehia). Din Grupa Roşie, americanca Sloane Stephens şi olandeza Kiki Bertens s-au calificat în semifinalele competiţiei.
Elina Svitolina a fost sâmbătă prima jucătoare calificată în finala Turneului Campioanelor. Ucraineanca de pe locul 7 WTA a învins-o în trei seturi pe Kiki Bertens, scor 7-5, 6-7, 6-4, după un meci disputat, care a durat două ore şi 38 de minute. Anul trecut, Svitolina a jucat în grupă cu Simona Halep, Caroline Wozniacki şi Caroline Garcia şi nu a reuşit să ajungă în semifinale. În vârstă de 24 ani, Svitolina a cucerit trei titluri pe parcursul acestui sezon, la Brisbane, Dubai şi Roma. La Singapore, ea a câştigat toate cele trei partide din grupa sa, înainte de a se impune în faţa lui Kiki Bertens, cea care a înlocuit-o la Turneul Campioanelor pe românca Simona Halep, numărul 1 mondial, nevoită să declare forfait din cauza problemelor la spate. Svitolina, cap de serie numărul 6 la această competiţie, la care participă pentru al doilea an consecutiv, urma să se lupte ieri pentru trofeu cu câştigătoarea celei de-a doua semifinale, Sloane Stephens. Aceasta a dispus de Karolina Pliskova, scor 0-6, 6-4, 6-1. Americanca s-a răzbunat după umilinţa din primul set şi, după ce l-a luat pe al doilea, a spulberat-o pe cehoaică în cel de-al treilea cu 6-1. Meciul a durat o oră şi 55 de minute. Vom reveni cu amănunte!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
