Alb-violeţii au câştigat la pas disputa cu "lanterna roşie": FC Argeş Dacia Unirea Brăila 4-1 (1-0)
FC Argeş a obţinut sâmbătă o victorie la scor în confruntarea de pe propriul teren cu ultima clasată a ligii secunde, Dacia Unirea Brăila. După un sfert de oră în care a pus la grea încercare defensiva brăileană, piteştenii au reuşit să deschidă scorul prin mijlocaşul Ionuţ Şerban, care a finalizat o combinaţie cu atacantul Cătălin Barbu. Înainte de marcarea golului, şi Brăila îşi arătase "colţii" prin Lu Yuefeng, însă portarul Octavian Popescu a reuşit să scoată miraculos din vinclu. FC Argeş a forţat desprinderea până la pauză, însă Vasile Gheorghe a irosit două mari ocazii de gol. După revenirea de la cabine, băieţii lui Emil Săndoi şi-au reluat asaltul la poarta oaspeţilor. Insistenţa piteştenilor a dat roade cu 25 minute înainte de finalul partidei. Şerban a realizat "dubla" cu o execuţie de manual. După primirea celui de-al doilea gol, Dacia Unirea Brăila a fost nevoită să iasă la joc, pentru că nu mai avea ce pierde. Oaspeţii au început să spere într-un rezultat bun după ce nou-intratul Le Matayer a redus din diferenţă în urma unei acţiuni colective. Bucuria brăilenilor nu a durat prea mult, pentru că Vasile Gheorghe a refăcut diferenţa de două lungimi în urma unei centrări de manual a lui Alin Popa. Atacantul Cătălin Barbu a închis tabela în minutele de prelungiri ale partidei, cu o execuţie de fineţe. În urma acestui succes, FC Argeş a urcat pe locul 4, cu cele 28 puncte, acumulate în 14 etape.
Caseta tehnică
FC Argeş: Popescu - Tofan, Turda, Hreniuc - Şerbănică, Stan, Şerban, Vasile Gheorghe, Raul Costin - Năstăsie, Cătălin Barbu. Rezerve: N. Grecu - Enceanu, Bîrzan, Alin Popa, D. Oancea, Andr. Panait, Vişa. Antrenor: Emil Săndoi.
Dacia Unirea: R. Avram (cpt.) - G. Niţă, Pleşa, B. Hamza, Manu - Coteţ, Lu Yuefeng - Van den Driest, Mucuţă, Ciucureanu - Bebey. Rezerve: R. Chirilă - Merville, Moroianu, M. Mihalcea, Val. Robu, Hîmpea, Le Metayer. Antrenor: Florentin Petre.
Stadion: "Nicolae Dobrin" - Trivale (Piteşti - Argeş); spectatori 800. Arbitru: Ionela Alina Peşu (Craiova), Petruţa Iugulescu (Târgovişte), Mihaela Ţepuşă (Bucureşti). Observatori: Irina Mîrţ (Bucureşti), Daniel Ţiclea (Buzău).
Declaraţii
Emil Săndoi, antrenor FC Argeş: "În primul rând vreau să-i felicit pe băieţi pentru rezultatul de astăzi. Erau foarte importante cele trei puncte puse în joc. Îmi pare rău că ratăm cu nonşalanţă o groază de ocazii pe care ni le creăm. Cred că am ratat astăzi din toate poziţiile posibile. Un joc pe care îl ai în mână, o greşeală şi o inspiraţie a adversarului, un pas bun printre fundaşii noştri, a făcut să primim gol. Imediat am reuşit să ne distanţăm pe tabelă şi am avut alte ocazii de gol. O victorie meritată! Suntem acolo în plutonul fruntaş. Orice victorie te poate duce în primele trei echipe".
Florentin Petre, antrenor Dacia Unirea Brăila: "Am întâlnit unul dintre cei mai buni adversari din liga a doua, cu o continuitate, cu rezultate bune, cu tradiţie. La un moment dat am sperat că nu vom pierde şi vom obţine un rezultat bun. Am avut şi două-trei ocazii de unu la unu cu portarul, dar lipsa de concentrare la finalizare a lăsat de dorit. Când ratezi cu seninătate, adversarul la calităţile pe care le are, profită imediat de situaţie. Avem o echipă mică, cu copii mulţi, strânşi peste noapte, la începutul campionatului. Până în iarnă trebuie să ne bucurăm de fiecare moment, iar punctele să se adune acolo, ca să fim bine. Voi vorbi cu autorităţile locale să ne ajute. Din punctul meu de vedere, Piteştiul merită echipă în Liga I!"
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
