Golul lui Şerban a urcat FC Argeş pe locul 3 al clasamentului

FC Argeş a revenit pe locul 3 al Ligii secunde după ce a câştigat la limită derbiul judeţean, din seara zilei de miercuri, cu CS Mioveni. Alb-violeţii s-au impus cu 1-0 la capătul unui meci în care au avut superioritate numerică timp de aproape 60 minute. Golul victoriei echipei lui Emil Săndoi a fost marcat în ultimul minut de prelungiri de către mijlocaşul Ionuţ Şerban care l-a învins pe Sima cu o torpilă de la 25 m. După o primă jumătate de oră destul de echilibrată, CS Mioveni a rămas în zece oameni după ce Kilyen a încasat două cartonaşe galbene în decurs de doar 4 minute!. Prima dată a fost avertizat în min. 30 pentru proteste, iar după aceea a fost sancţionat pentru un fault din spate asupra unui adversar. Până atunci piteştenii puseseră o presiune constantă pe adversar, însă fără a-şi trece în cont mari ocazii de gol.

CS Mioveni a avut prima oportunitate de a deschide scorul pe finalul primului mitan, însă Ureche a reuşit să respingă şutul lui Coşereanu cu o paradă de senzaţie. După revenirea de la cabine, piteştenii au crescut ritmul şi presiunea pusă pe adversar, încercând să profite de superioritatea numerică pe care o aveau. Galben-verzii s-au retras deliberat în defensivă şi au mizat pe cartea contraatacului. După revenirea de la cabine, Ionuţ Năstăsie putea să aducă fericirea în tabăra alb-violetă, însă, rămas nemarcat în interiorul careului mic, s-a precipitat şi a tras pe lângă poartă! Acelaşi Năstăsie l-a pus la grea încercare pe Sima, însă portarul Mioveniului a reuşit să scoată de la rădăcina barei şutul de la 20 metri expediat de mijlocaşului alb-violet. Cu un sfert de oră înainte de final, fundaşul Burnea a reuşit să mai salveze încă o dată Mioveniul de la primirea golului, respingând mingea de pe linia porţii, la o lovitură de colţ a oaspeţilor. FC Argeş a dat lovitura de graţie Mioveniului cu 20 secunde înainte de ultimul fluier al centralului Robert Avram. Mijlocaşul Ionuţ Şerban a luat o acţiune pe cont propriu şi a trimis o torpilă de la aproape 25 metri, care s-a oprit în vinclul porţii apărate de Valentin Sima, care a încercat din răsputeri să se opună acestui trasor.

În urma acestui rezultat, FC Argeş a revenit din nou pe ultima treaptă a podiumului, cu cele 24 puncte, acumulate în 11 etape. Piteştenii se pregătesc acum de partida de sâmbătă, de la ora 11.00, de pe propriul teren, cu Daco-Getica Bucureşti.

Caseta tehnică

CS Mioveni: Val. Sima - Kilyen, Burnea, Celea, Ed. Stoica (cpt.) - R. Lazăr, Mîrzeanu, Rădescu, Coşereanu - C. Năstăsie, Val. Balint. Rezerve: Fl. Croitoru - Rob. Gheorghe, Ct. Alexe, Al. Neagu, Al. Popescu, R. Drugă, Traşcu. Antrenor: Iordan Eftimie.

FC Argeş: Ureche - Tofan, Vişa, Hreniuc, Turda - Şerbănică, I. Şerban, Andrei Panait, R. Costin (cpt.) - I. Năstăsie, Buhăescu. Rezerve: N. Grecu - Tăbăcariu, C-tin Stan, V. Gheorghe, C-tin Barbu, C. Mihalache, Enceanu. Antrenor: Emil Săndoi.

Arbitri: Robert Avram (Piteşti), Daniel Hulubei(Vaslui), Romică Bîrdeş (Piteşti). Arbitru de rezervă: Marius Naidin (Piteşti). Observatori: Vasile Bratu (Slobozia), Constantin Pintilie(Vâlcea). Spectatori: 5.000.

Rezultatele complete ale etapei a XI-a au fost acestea: Academica Clinceni - Pandurii Târgu Jiu 4-1; Petrolul Ploieşti - Luceafărul Oradea 6-2; Sportul Snagov - CS Baloteşti 4-1; Daco-Getica Bucureşti - Aerostar Bacău 3-0; Dacia Unirea Brăila - ASU Politehnica Timişoara 0-2; Ripensia Timişoara - Energeticianul 1-1; ACS Poli Timişoara - Chindia Târgovişte 1-3; UTA Arad - Metaloglobus Bucureşti 6-1; Farul Constanţa - U Cluj 0-3; CS Mioveni - FC Argeş 0-1. Clasament: 1. Sportul Snagov 27 p; 2. Academica Clinceni 24 p; 3. FC Argeş 24 p; 4. Chindia Târgovişte 23 p; 5. Petrolul Ploieşti 22 p; 6. U Cluj 20 p; 7. CS Mioveni 19 p; 8. UTA Arad 19 p; 9. Pandurii Târgu Jiu 18 p; 10. ACS Energeticianul 17 p; 11. ASU Politehnica Timişoara 17 p; 12. Daco-Getica Bucureşti 14 p; 13. Metaloglobus Bucureşti 14 p; 14. Ripensia Timişoara 9 p; 15. Farul Constanţa 9 p; 16. Luceafărul Oradea 9 p; 17. CS Baloteşti 8 p; 18. Aerostar Bacău 7 p; 19. ACS Poli Timişoara 5 p; 20. Dacia Unirea Brăila 4 p. Etapa a XII-a, sâmbătă şi duminică, 13 şi 14 octombrie şi miercuri, 17 octombrie: Luceafărul Oradea - CS Baloteşti; Metaloglobus Bucureşti - Academica Clinceni; Energeticianul - ACS Poli Timişoara; Aerostar Bacău - Farul Constanţa; FC Argeş - Daco-Getica Bucureşti; Pandurii Târgu Jiu - Sportul Snagov; U Cluj - Dacia Unirea Brăila; Chindia Târgovişte - UTA Arad; ASU Politehnica Timişoara - Ripensia Timişoara; Petrolul Ploieşti - CS Mioveni.