Simona Halep a ratat titlul de la Cincinnati!
Duminică seara - timpul României - prima rachetă a lumii a jucat finala turneului din Ohio. Miza nu era cea financiară, ci intrarea în istoria acestui sport ca fiind prima sportivă care cucerea după Marele Premiu al Canadei şi pe cel de la Cincinnati. Adversara Simonei Halep era olandeza Kiki Bertens, cea care o eliminase pe mult mai titrata cehoaică Petra Kvitova şi îşi făcuse un titlu de glorie din anihilarea jucătoarelor din primul eşalon al clasamentului mondial. Constănţeanca a început meciul foarte bine şi, în primul set, adjudecat cu 6-2, a dat impresia că o va face arşice pe adversară. Numai că nu s-a întâmplat aşa, deoarece oboseala acumulată la Montreal şi Cincinnati şi-a spus cuvântul apăsat în ceea ce a urmat. Foarte tenace, olandeza a replicat viguros şi a reuşit să echilibreze partida în setul secund, în care a condus la un moment dat cu 4-1. Atunci Simona a cerut ajutorul antrenorului Darren Cahill şi rezultatul s-a văzut: a egalat, a trecut la conducere şi a avut chiar o minge de set şi meci, care a fost salvată de Kiki. Batava a dus setul în tiebreak, unde a câştigat la la 6, după care a enervat-o atât de tare pe româncă încât nici ajutorul lui Cahill n-a mai servit la ceva, căci a pierdut cu 2-6! La prima vedere pare a fi o surpriză, dar adversara şi-a jucat corect şi consecvent şansele şi a meritat victoria, fapt recunoscut şi de Halep la final. Aceasta a reconfirmat faptul că va fi prezentă la turneul care a început deja la New Haven (Connecticut), pentru a se menţine în priză, ca să abordeze cu şanse reale de câştig Openul SUA, ultimul Grand Slam al acestui an. Este, de fapt, unul dintre marile sale obiective ale prezentului şi trebuie să recunoaştem că trofeul ar arăta grozav de bine lângă cel de la Roland Garros. Succes deplin, Simona!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
