Micky Mărculescu: "ELECTROARGEŞ m-a sprijinit anul trecut la US OPEN!"
V-o mai amintiţi pe micuţa, dar ambiţioasa Mihaela Mărculescu?... În urmă cu vreo 4 ani era componentă a selecţionatei noastre Under16, aflată sub comanda Mihaelei Buzărnescu, care era la ora aceea în refacere după o accidentare şi nu ştia dacă nu va fi silită să-şi încheie cariera înainte de vreme. Micky era cea mai tânără dintre componentele echipei noastre, veritabil argint viu, care compensa minusurile fizice cu o ambiţie ieşită din comun. Ea s-a dovedit într-o partidă cu o adversară din Ungaria, asupra căreia a ţinut şi a reuşit să-şi ia revanşa, după cum se angajase. "Dac-o scap din mână la mine-acasă, sunt de râs!", spunea Micky înainte de meci...
Luni am descoperit-o luptând din greu pentru dreptul de a accede pe tabloul principal la turneul din municipiul nostru. Pauza de la 1-1 la seturi i-a fost sfetnic bun, căci în decisiv s-a concentrat perfect şi şi-a impus jocul prin lovituri în care a îmbinat inteligenţa cu forţa împotriva unei adversare care şi-a vândut pielea foarte scump. Micky a profitat probabil de experienţa superioară câştigată în turneele WTA la care a evoluat după cel de la Bucureşti, de anul trecut, unde primise un wild-card. "Nu-mi mai vorbiţi despre acel moment, care a fost de-a dreptul jenant pentru mine... Am fost atât de emoţionată de parcă nu mă puteam ţine pe picioare. Mi-a trebuit ceva timp ca să înţeleg că trebuie să-ţi sprijini curajul natural şi pe experienţă. Mare ajutor am avut de la ELECTROARGEŞ, care m-a sprijinit să ajung la US OPEN. Am un mare respect şi recunoştinţă pentru oamenii de la această firmă argeşeană! Acolo am avut şi cel mai mare succes, ajungând în fazele superioare la dublu, în optimi de finală, cu o jucătoare din Ucraina, cu care am făcut pereche practic în ultimul moment..."
Cu aceeaşi sinceritate cuceritoare, adolescenta care încă n-a împlinit vârsta de 18 ani ne-a mărturisit că - oricât ar părea de necrezut pentru unii - adevărul este că avusese mari emoţii şi la confruntarea pe care tocmai o câştigase. Mai întâi nu se aşteptase să nu primească un wild card la un turneu ITF de 15.000 $ după ce jucase luni de zile în competiţii de valoare superioară. "Apoi, am constatat că pierdusem oarecum contactul cu aceste turnee organizate de ITF, unde jucătoarele evoluează cu o ambiţie de-a dreptul remarcabilă, ca să nu-i zic ieşită din comun!" La ora discuţiei aştepta să-şi afle adversara din primul tur, cu speranţa că va avea o zi liberă. "Am venit să-mi testez posibilităţile, dar dacă voi avea ocazia, voi încerca să câştig trofeul!", ne-a asigurat interlocutoarea cu un zâmbet larg. Tragerea la sorţi le-a pus faţă în faţă din prima pe Georgia Crăciun şi pe Mihaela Mărculescu. Un meci tare, din care sperăm să iasă învingătoare cea mai bună!
Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!
