Argesexpres.ro - Stiri Curtea de Arges
Fondat în 1999
vineri 26 iunie 2026 14:36

Campioana României - performera primului tur al sferturilor de finală din Liga Campionilor la handbal: CSM Bucureşti - Metz 34-21 (19-13)!

Suedezul Per Johansson a resuscitat formaţia noastră campioană şi, la numai câteva zile după plecarea danezei Helle Thompsen, a umilit reprezentanta Franţei, care venea la Bucureşti cu nu mai puţin de 6 campioane mondiale. Spiritul de echipă, apărarea de fier, care a ţinut steagul sus prin Jelena Grubisic, mai ales, precum şi atacul, unde au strălucit Cristina Neagu şi Bella Gulden, au fost ingredientele victoriei care a uimit Europa handbalistică. Echipa noastră a început în trombă partida mânată în atac de cei 4.500 spectatori care au ţinut să-i fie alături în Vinerea Mare şi a condus cu 6-2 (min. 9), cu 9-8 (min. 18), dar după înlocuirea Paulei Ungureanu cu Grubisic aflată în zi de mare inspiraţie, scorul a tot crescut până la pauză. În a doua repriză, apărarea noastră a mers ceas, blocând-o foarte bine pe slovena Gros, dar şi pe Zaadi, astfel că oaspetele n-au marcat timp de 12 minute, iar scorul a luat proporţii: 22-13 (min. 35), 27-16 (min. 48), 32-19 (min. 57) şi s-a încheiat cu 34-21. Arbitrajul sârboaicelor Maric şi Masic a fost fără reproş. Pentru CSM au marcat Neagu 10, Gulden 7 (5 din 7 m), Kurtovic 5, Mehmedovic 4, Curea 3, Niombla 2, Frafjord, Hagman şi Manea (câte 1 gol). La Metz au punctat Ana Gros 9, Smits şi Luciano (câte 3), Flipes 2, Edwige şi Landre (câte 1 gol). Returul se va disputa în data de 15 aprilie, de la ora 18.00, partidă transmisă de DIGI SPORT.

În celelalte meciuri favoritele s-au impus, deşi ceva mai greu: Midtjylland - Vardar Skopje 23-24 (13-16); Buducnost Podgorica - Gyor 20-26 (9-12) şi Ferencvaros Budapesta - Rostov pe Don 28-31 (15-16). 

Ţi-a plăcut articolul? Atunci distribuie-l şi către prietenii şi partenerii tăi! Îţi mulţumim!

Pin It